لوگونشان
تصویر برند چیست

تصویر برند چیست ؟

جدول محتوا

تصویر برند یا Brand image  از جمله مفاهیم مهم روانشناسی است که در حوزه بازاریابی و کسب و کار ها نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد حال ما در این مقاله به این موضوع که تصویر برند چیست و چه اهمیتی دارد اشاره خواهیم کرد در ادامه با لوگو نشان همراه باشید. تصویر برند به احساسات مشتریان و تفکری است که مشتریان ما نسبت به برند ما دارند اشاره میکند، حال هرچه تعامل مشتریان با برند ما بیشتر باشد این تصویر بهتر و سریع تر شکل میپذیرد. تعامل مشتریان یک برند تنها به خرید و دیدن محصولات خلاصه نمیشود بلکه روش های بسیار زیادی برای تعامل مشتریان با برند ما وجود دارد. در واقع تصویر برند نقش اصلی را در این که کدام برند میتواند در یازار بهتر عمل کند را ایفا خواهد کرد. بنابراین تصویر برند به عنوان یک بعد روانشناختی، نحوه نگرش و تفکر مصرف کنندگان در مورد برند و مزیت رقابتی در نظر گرفته می شود. در ادامه این مقاله به بررسی کامل مفهوم تصویر برند می پردازیم و نحوه ایجاد تصویر ذهنی مثبت از برند در ذهن مخاطب را معرفی می کنیم.

 

 

تصویر برند چیست

تصویر برند چیست؟

تصویر برند به نحوه نگرش مشتریان نسبت به یک برند اشاره دارد که بر اساس میزان ارتباط و تعامل با یک برند ایجاد خواهد شد، به زبان ساده‌تر اگر بخواهیم که تصویر برند را توضیح دهیم میتوانیم بگوییم که نوع طرز فکر مشتریان نسبت به یک کسب و کار میباشد. نیازی به ایجاد این تصویر در ذهن مصرف کنندگان از طریق خرید یا استفاده از کالاها و خدمات برند نیست. واضح است که مصرف کنندگان یک برند را متفاوت درک می کنند. بنابراین ایجاد تصویر ذهنی مثبت و پایدار از برند در ذهن آنها یکی از مهم ترین فعالیت های تجاری محسوب می شود.

برای درک بهتر این مفهوم، برند معروفی مانند اپل را در نظر بگیرید. احساس شما نسبت به این برند و اولین چیزی که با شنیدن نام اپل به ذهنتان خطور می کند، تصویر برند است که می تواند مثبت یا منفی باشد. نحوه شکل گیری تصویر برند در اذهان عموم به عوامل زیادی از جمله نوع تعامل با برند، نحوه تبلیغات، نحوه طراحی عناصر بصری آن و تولید محصولات منحصر به فرد و خلاقانه بستگی دارد. البته این عوامل تصویر اولیه برند را در اذهان عمومی تشکیل می دهند و تصویر نهایی و تثبیت در اذهان عمومی پس از خرید و استفاده از محصول برند مورد نظر شکل می گیرد. بنابراین باید به عواملی که بر تصویر برند شما تأثیر می گذارد توجه ویژه ای داشته باشید تا بتوانید از همان ابتدا احساسات مثبتی را در مخاطبان خود برانگیزید.

دو فرد که در حوزه برندینگ سابقه درخشانی دارند برای تعریف تصویر برند تعریف جالبی کرده اند.

دیوید آکر میگوید “مجموعه‌ای از ارتباطات مربوط به مواردی مانند ویژگی‌های محصول، مزایا یا قیمت، که به شیوه‌های معنی‌داری سازماندهی شده‌اند.”

کوین کلر میگوید “درک در مورد یک برند به عنوان ارتباطات در ذهن مصرف‌کنندگان منعکس می‌شود”
اهمیت تصویر برند

اهمیت تصویر برند

پس از این که تعریف تصویر برند را متوجه شدید حال ممکن است که این سؤال برایتان پیش آمده باشد که اهمیت تصویر برند در چیست و چرا ما باید تصویر ذهنی مثبتی را از برندمان در مخاطبانمان ایجاد کنیم؟

 احساسات مثبت افراد در خرید حضوری یا غیر حضوری نقش بسیار زیادی را در خرید در مخاطبان و مشتریانمان ایفا خواهد کرد، این موضوع به این دلیل است که افراد تا زمانی که نسبت به یک برند احساس مثبت نداشته باشند اقدام به خرید محصول یا خدمات از آن برند نخواهند کرد، به همین دلیل است که تصویر برند مثبت نقش بسیار مهمی در خرید افراد دارد.

در بازارهای رقابتی کنونی که تمامی برندها تمرکز خود را بر تولید محصولات باکیفیت معطوف کرده‌اند، تمرکز و سرمایه گذاری بر ایجاد تصویر ذهنی مثبت از برند در ذهن مخاطبان، قدمی رو به جلو است که شما را از رقبا متمایز می‌سازد و جایگاه برندتان را در بازار نیز تعیین می‌کند.

البته که طراحی لوگو سهمی بسیار مهم و زیاد در ایجاد تصویر ذهنی مثبت از برند شما خواهد داشت، لازم به ذکر است که برای این که یک لوگو منحصر به فرد و جذاب داشته باشید لازم است که از یک طراح لوگو حرفه ای استفاده کنید.

تفاوت هویت برند و تصویر برند

در بین مفاهیم برندینگ تعاریف نزدیک بسیار زیادی وجود دارد یکی از آن ها هویت برند است که خیلی زیاد با تصویر برند اشتباه گرفته میشود، اساتید بازاریابی اشتباه مفهوم تصویر برند و هویت برند را “تله تصویر برند” میگویند. هویت برند به نحوه ارائه و معرفی یک برند به مخاطب اشاره دارد که به نوعی شخصیت آن را شکل می دهد. هویت برند در واقع مجموعه ای از عناصر بصری مانند لوگو، طرح، شعار و غیره است. که برند را از رقبا متمایز می کند و آن را با مخاطبان می شناسد. بنابراین، ساختن هویت برند کاملاً تحت کنترل شماست، اما نحوه ایجاد تصویر برند در ذهن مشتریان خارج از کنترل شماست. زیرا توسعه آن کاملاً به احساسات مخاطب در هنگام تعامل با برند بستگی دارد.

مزایای ایجاد تصویر برند

ایجاد تصویر برند مزایای بسیار زیادی دارد در نهایت همه این موارد باعث افزایش فروش خواهد شد در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای ایجاد تصویر برند اشاره خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

افزایش آگاهی از برند

آگاهی از برند یکی از مزایای بسیار مهم و تاثیر گذار در ایجاد تصویر برند میباشد که به معنی این است که افراد بیشتری کسب و کار و برند شما را بشناسند، عملا با افزایش برند در مرحله اول فروش چند برابری را تجربه خواهید کرد و در مرحله دوم تصویر برند مثبتی را برای خود رقم خواهید زد. در نظر داشته باشید که برای کسب و کار خود ارزش قائل شوید و هرچه زود تر فرایند افزایش آگاهی از برند را شروع کنید.

ایجاد مزیت رقابتی

ایجاد مزیت رقابتی از دیگر مزایای تصویر برند است مزیت رقابتی به مزیت های منحصر به فردی اشاره دارد که برند شما را از رقبا متمایز می کند. مزیت رقابتی به این معنی است که برند شما محصول یا خدماتی را ارائه می دهد که رقبا نمی توانند آن را ارائه دهند و شما در بین مصرف کنندگان محبوب تر می شوید و تصویر ذهنی مثبتی از برند خود ایجاد می کنید.

کاهش حساسیت های مشتری نسبت به قیمت

یکی دیگر از مزایای ایجاد تصویر برند کاهش حساسیت مشتری نسبت به قیمت محصول است که تاثیر قابل توجهی بر تصمیمات خرید مشتری دارد. وقتی مشتریان یک برند را به اندازه کافی دوست داشته باشند، متوجه قیمت های آن نمی شوند و این موضوع تاثیری در تصمیم خرید آنها ندارد.

نحوه ایجاد تصویر برند

برای ایجاد تصویر برند قوی و مثبت ابتدا باید ماهیت برند و هدف اصلی آن را به طور واضح مشخص کنید تا بتوانید تصویر ذهنی برندتان را بر اساس آن شکل دهید. پس از آن با طی کردن مراحل زیر می‌توانید تصویر برند قوی خود را ایجاد کنید:

 

تهیه پرسونای مخاطب

در مرحله اول باید مخاطبین هدفی را که محصولات شما را خریداری می کنند تعریف و طبقه‌بندی کنید. در مرحله بعد، باید پروفایلی از مخاطبان خود تهیه کنید تا بتوانید نیازها، خواسته ها، علایق و سلایق آنها را بیاموزید. شناخت مخاطبان خود در این مرحله بسیار مهم است و شما را در مسیر اصلی ایجاد تصویر برند قرار می دهد.

تحلیل رقبا

پس از ایجاد پرسونا و شناسایی مخاطبان هدف، باید فعالیت های رقبای خود را به دقت ارزیابی کنید. انجام این کار به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت رقبای خود را شناسایی کرده و از آنها برای ایجاد تصویر ذهنی مثبت از برند خود و ایجاد مزیت رقابتی استفاده کنید. به این ترتیب نه در آزمون و خطا قرار می گیرید و نه اشتباهات سایر کسب و کارها را تکرار می کنید.

ایجاد تجربیات برای مشتری

اگر هویت برند خود را به درستی ایجاد کنید، مخاطبان شما برای استفاده از محصولات و خدمات شما انگیزه پیدا می کنند. اینجاست که باید مشتریان بالقوه را به مشتریان وفادار تبدیل کنید و آنها را مجبور به خرید محصولات به روش هایی مانند وفاداری مشتری، ارائه محصولات و خدمات عالی و منحصر به فرد یا پیشنهادها و تخفیف های ویژه کنید. اولین خرید مشتری بخش بزرگی از تصویر برند شما را در ذهن او تشکیل می دهد. بنابراین، اولین خرید خوب به معنای ایجاد یک تصویر خوب از برند خواهد بود و ادامه این امر باعث تداوم و ثبات تصویر برند شما در ذهن مصرف کنندگان خواهد شد. با انجام این مراحل می توانید تصویر برند قوی و مثبتی از کسب و کار خود در ذهن مخاطبان هدف خود ایجاد کنید و نوعی وفاداری پایدار در آنها ایجاد کنید. این وفاداری به خریدهای مکرر، تبلیغات شفاهی و مشتریان جدید نیز منجر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید