لوگونشان
لوگو آئودی

بررسی لوگو آئودی

جدول محتوا

لوگوی آئودی یکی از شناخته شده ترین لوگوهای طراحی شده در صنعت خودروسازی است که بسیار چشمگیر و در عین حال جذاب است. لوگوی شرکت آئودی از زمان تاسیس این برند جهانی و محبوب تا به امروز تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته و چندین بار طراحی شده است. اما به نظر شما چرا برند آئودی از چهار دایره به هم پیوسته برای طراحی لوگوی خود استفاده کرده است؟ چهار حلقه معروف آرم آئودی در واقع نشان دهنده چهار شرکت خودروسازی مختلف است که در سال 1932 به هم پیوستند و اتحادیه خودرو را تشکیل دادند.

هر دایره در لوگوی آئودی در اصل نشان دهنده یکی از این شرکت ها بود که بیش از دو دهه با هم کار کردند و در سال 1964 به دلیل کمبود بودجه و مشکلات مالی به فولکس واگن فروخته شدند. اما برند آئودی قبل از بحران مالی از انجمن خودرو جدا شد و به عنوان یک برند مستقل فعالیت کرد. از این رو لوگوی آئودی در طول سالیان متمادی در فعالیت های این برند با هدف جلب توجه مصرف کنندگان خود و تسخیر قلب و ذهن آنها دستخوش تغییرات بسیاری شده و به این ترتیب به لوگوی جذاب و منحصر به فرد امروزی تبدیل شده است. در ادامه این مقاله به بررسی لوگوی آئودی می پردازیم و شما را با داستان شکل گیری این برند معروف آلمانی آشنا می کنیم. اگر از طرفداران خودروهای آئودی هستید با لوگو نشان همراه شوید.

بررسی لوگو آئودی

آئودی یکی از معروف ترین برندهای خودروسازی آلمانی است که به لطف تولید خودروهای لوکس و باکیفیت، طرفداران بی شماری در سراسر جهان دارد. برند آئودی امروزه یکی از زیرمجموعه های گروه فولکس واگن است که در 9 کارخانه در سراسر جهان خودرو تولید می کند. تاریخچه ایجاد این برند کمی پیچیده است و به اوایل قرن بیستم باز می گردد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، برند آئودی که امروزه می شناسیم، نتیجه ادغام چهار شرکت Horch، DKW، Wanderer و Audi است که در سال 1932 انجمن خودرو را تأسیس کردند. در دهه 1960 توسط فولکس واگن خریداری شد.

شرکت Horch که سابقه ای قدیمی تر از سه شرکت دیگر دارد، در سال 1899 توسط مهندس آلمانی آگوست هورچ تاسیس شد. پس از چندین سال کار در این شرکت، آقای هورش تصمیم گرفت آن را ترک کند و به طور مستقل یک برند خودرو به نام آئودی تأسیس کند. این شرکت در حال حاضر یکی از حلقه های لوگوی آئودی است که با گذشت سال ها از فعالیت این برند همچنان در لوگوی آن وجود دارد. جالب است بدانید که نام تجاری آئودی از نام خانوادگی بنیانگذار آن Horch گرفته شده است که در آلمانی به معنای شنیدن است و در لاتین به آئودی ترجمه می شود.

تاریخچه لوگو آئودی

به نظر شما لوگوی آئودی به چه معناست و آیا چهار حلقه معروف آن نمایانگر این مفهوم است؟ همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، لوگوی آئودی از ابتدای فعالیت این برند تاکنون بارها مورد بازطراحی قرار گرفته است. و بیشتر این تغییرات به دلیل تغییر مالکیت و موقعیت این شرکت در بازار است. اگرچه همه ما لوگوی معروف چهار حلقه آئودی را می شناسیم. (یعنی چهار شرکت با هم متحد شدند)، اما این نماد بصری متمایز و جالب تا بیش از 20 سال پس از تأسیس برند طراحی نشد. اساس آرم آئودی (لوگوی فعلی) چهار حلقه به هم پیوسته است که در ردیف های مساوی قرار گرفته اند. رنگ این حلقه ها بر اساس رنگ زمینه سفید یا مشکی است. در سراسر جهان به عنوان نمادی ساده و در عین حال موثر از برند آئودی شناخته شده است.در این قسمت به بررسی سیر تحول و دگرگونی لوگوی آئودی در طی سالیان فعالیت این برند تا به امروز می پردازیم.

لوگو آئودی در سال 1909 - 1932

اولین لوگوی آئودی در سال 1909 و قبل از عرضه رسمی این برند ایجاد شد و ظاهر آن هیچ شباهتی با لوگوی فعلی آئودی ندارد. در این لوگو کلمه آئودی به شکل شکسته نوشته شده و به صورت بیضی مورب قرار گرفته است. این علامت دارای رنگ خاکستری تیره است که انتخابی خوب و هوشمندانه برای نشان دادن ایده هایی مانند قدرت و خلاقیت به حساب می آید.

با این حال، قبل از راه اندازی رسمی شرکت آئودی در سال 1909، لوگوی آن تغییر کرد لوگوی جدید آئودی شبیه شماره 1 انگلیسی با یک مثلث وارونه و یک مثلث در ضلع اول است. این لوگو همچنین عبارت “Audi” را با فونت ایتالیک و داخل یک مثلث نشان می دهد کمی بعد در همان سال، تیم طراحی لوگو آئودی تغییر دیگری ایجاد کرد و املای کلمه آئودی را به روز کرد. این نماد تا زمان تأسیس اتحادیه خودرو در سال 1932 بدون تغییر باقی ماند

لوگو آئودی 1932 – 1949

در سال 1932 مهمترین رویداد در تاریخ برند آئودی یعنی ادغام با سه شرکت دیگر و تشکیل Auto Union اتفاق افتاد. چهار شرکت Horch، Wanderer، DKW و Audi به یک شرکت تبدیل شدند. بنابراین برای شناسایی هر چهار شرکت به لوگوی جدیدی نیاز داشتند، زیرا لوگوی قبلی آئودی هیچ ارتباطی با سه شرکت دیگر نداشت. لوگوی جدید آئودی در سال 1932 دستخوش تغییرات قابل توجهی شد و کمی پیچیده تر از لوگوی قبلی بود، اما معنای عمیق تری داشت. لوگوی جدید چهار حلقه آبی متصل به یکدیگر را نشان می داد که هر حلقه با یکی از نمادهای شرکت تعبیه شده بود. این چهار حلقه در واقع نمادی از برند جدید شرکتی و قدرت بزرگ Auto Union بودند که هنرمندانه در کنار هم خلق شدند.

لوگو آئودی 1949 – 1969

پیچیدگی لوگو آئودی در طول سال‌های فعالیت Auto Union رفته رفته کاهش پیدا کرد تا اینکه در سال 1949 از لوگوی جدیدی برای این برند رونمایی شد. در این سال لوگوی چهار حلقه معروف حالت ساده‌تری به خود گرفت و نشان‌های تجاری چهار شرکت از حلقه‌های لوگو حذف شدند و یک نوار مستطیلی افقی مشکی رنگ با عبارت «Auto Union» و فونت سنس سریف ساده جایگزین آنها شد.

لوگو آئودی 1969 - 1995

در سال 1969و پس از تغییر رسمی نام Auto Union به Audi نماد این برند مجددا طراحی شد. این نسخه از لوگوی آئودی بسیار ساده بود و مانند لوگوهای پیشین آن هیچگونه پیچیدگی نداشت. در همین سال نیز شرکت خودروسازی آلمانی ان اس یو (NSU) به آئودی پیوست و تولید موتور سیکلت و اتومبیل را آغاز کرد؛ از این رو طراحی مجدد لوگو برای این برند به شدت احساس می‌شد. در لوگوی جدید، چهار حلقه معروف آن حذف شدند و یک نوار مستطیلی مشکی که کلمه Audi NSU بر روی آن با رنگ سفید نوشته شده بود، جایگزین آنها شد. اما این لوگو عمر زیادی نداشت زیرا در همین سال کمپانی آئودی تحت کنترل شرکت فولکس واگن درآمد و از آن زمان نیز کارخانه‌ها خودروهایی را با برند قدیمی آئودی تولید می‌کردند؛ به همین جهت لوگوی قدیمی آئودی باید تغییر پیدا می‌کرد. لوگو جدید آئودی نمادی از قدرت و اعتماد بود که به صورت چهار حلقه ساده آبی و متصل به هم طراحی شد و نام برند نیز در آن نوشته نشد. البته در این دوره یک لوگوی دیگر برای برند آئودی به صورت یک بیضی افقی مشکی رنگ طراحی شد. در داخل این شکل هندسی نیز کلمه Audi با رنگ سفید در آن نوشته شد که با روشی غیر معمول در آن دوره توانست توجه مخاطبان را به لوگو آئودی جلب نماید. فونت بکار رفته در این لوگو، فونت سنس سریف سفارشی است که حرف D در آن دارای شکل گرد و شبیه به عدد 9 وارونه است.

لوگو آئودی 2016 تا به امروز

در سال 2016 لوگوی آئودی دوباره تغییر کرد و به یک لوگوی کاملاً ساده تبدیل شد. حلقه های سه بعدی از لوگو حذف شده و با حلقه های ساده جایگزین شده اند. در این نسخه رنگ حلقه های لوگوی آئودی از نقره ای به مشکی تغییر یافت و نام برند نیز از پایین حذف شد. یعنی در لوگوی فعلی آئودی به غیر از چهار حلقه معروف آن، هیچ عنصر اضافی وجود ندارد و ساده و در عین حال یکی از جذاب ترین لوگوهای دنیاست. حلقه‌های آرم آئودی اکنون فضای بیشتری در قسمت‌های همپوشانی دارند و واقعا قدرتمند و زیبا به نظر می‌رسند. لوگوی آئودی اکنون یک لوگوی بسیار ساده با چهار حلقه مشکی است که به تاریخچه غنی این برند (ادغام چهار شرکت) مرتبط با مفاهیمی مانند کیفیت بالا و حرفه ای بودن اشاره دارد.

جمع بندی

در این مقاله لوگو شرکت آئودی که هنر یک طراح لوگو حرفه ای است را با هم بررسی کردیم و تاریخچه پیدایش و تغیراتی که در این لوگو انجام شده نیز بررسی کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید