لوگونشان
بررسی لوگو ایران ایر

بررسی لوگو ایران ایر

جدول محتوا

در این مقاله به بررسی لوگو ایران ایر میپردازیم، شرکت هواپیمایی ایران ایر با نام رسمی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یکی از قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی میباشد که در حوزه های داخلی و خارجی فعالیت میکند.

لوگو ایران ایر یکی از بهترین لوگو های هواپیمایی میباشد که در سال 2013 بهترین لوگو شرکت های هواپیمایی از طرف آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل ‌و نقلی اسکیفت معرفی شده است. لوگو ایران ایر برخلاف دیگر ایرلاین های داخلی و خارجی تنها یک بار در سال 2013 طراحی شده است و در گذر زمان دچار تغییرات نشده است طراح لوگو حرفه ای که این لوگو زیبا را طراحی کرده است از پرنده افسانه ای ایران به نام هما الهام گرفته است که در باستان نشانه پرواز های بلند و طولانی برای انتشار یک خبر خوب و خوشایند از آن نام برده میشود.

استفاده از این المان باستانی انتخاب هوشمندانه ای بوده است که به ساز و کار این شرکت بسیار نزدیک است و ارتباط معنایی بسیار زیادی با هویت این شرکت دارد. در ادامه به تاریخچه لوگو ایران ایر میپردازیم و به بررسی لوگو ایران ایر و نکات و جزئیاتی که این لوگو درون خود نهفته است اشاره خواهیم کرد در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه لوگو ایران ایر

بررسی تاریخچه لوگو ایران ایر

لوگو ایران ایر در سال 1341 توسط یک طراح لوگو ایرانی ارمنی طراحی شده است و از همان ابتدا به عنوان نماد اصلی شرکت هواپیمایی ایران ایر به کار گرفته شد. طراحی لوگو ایران ایر به سال 1340 باز میگردد زمانی که روزنامه کیهان اطلاعیه ای در خصوص فراخوان طراحان لوگو منتشر کرد، در این فراخوان از علاقه مندان به طراحی لوگو دعوت به عمل آمده که طرح های پیشنهادی خود را برای شرکت هواپیمایی ایران ایر ارسال کنند و از بین آن ها یک لوگو برای این شرکت انتخاب کنند. پس از بررسی طرح های ارسالی داوطلبان، در نهایت طرح ادوارد ظهرابیان توسط هیئت داوران دانشکده هنرهای زیبا به عنوان لوگوی ایران ایر انتخاب شد. آقای ظهربیان در آن زمان 22 سال داشت و هنوز وارد دانشگاه نشده بود. اما علاقه زیادی به رشته گرافیک و طراحی داشت و لوگوی ایران ایر را به شکل پرنده تاریخی هما با الهام از یکی از پایتخت های تاریخی تخت جمشیت طراحی کرد. جالب است بدانید که لوگوی ایران ایر به صورت رسمی با نام «هما» که مخفف دو مفهوم است که در ادامه به بسان آن ها میپردازیم به ثبت رسیده است:

  • پرنده هما که طرح کلی لوگو از آن الهام گرفته شده
  •  کلمه هما در واقع شکل اختصاری سه کلمه «هواپیمایی ملی ایران» است که به عنوان نام رسمی شرکت هواپیمایی ایران ایر شناخته می‌شود.
 
ادوارد زهرابیان درباره اینکه چگونه طرح پرنده اساطیری هما را به ‌عنوان خمیرمایه و پایه طراحی این لوگو ایران ایر قرار داده است می‌گوید: «آن زمان زیاد جهانگردی می‌کردم. به آثار تاریخی علاقه داشتم و هنوزهم دارم. یادم آمد که یک چنین سرستونی در تخت جمشید است که می‌تواند خمیرمایه این طرح باشد». سر این تندیس اساطیری به یاد ماندنی ایرانی از یال اسب، گوش گاو و صورت عقاب تشکیل شده‌ است. همانطور که اشاره کردیم نیز لوگو ایران ایر در سال 2013 از سوی آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل ‌و نقلی اسکیفت به عنوان برترین لوگوی خدمات ‌رسانی هوایی معرفی شد.

این لوگو نزدیک به 60 دهه است که به عنوان هویت بصری شرکت هواپیمایی ایران ایر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در طول این مدت نیز دستخوش تغییر قرار نگرفته است. علاوه بر طراحی هنرمندانه این لوگو، عدم تغییر آن در طول زمان نیز نقش حائز اهمیت و تاثیرگذاری را در ماندگاری این لوگو و انتخاب آن به عنوان برترین لوگو خدمات رسانی هوایی ایفا کرده است.
 
بررسی عناصر لوگو ایران ایر

بررسی عناصر لوگو ایران ایر

پس از بررسی تاریخچه لوگو ایران ایر و آشنایی با داستان طراحی این لوگو در این قسمت به بررسی عناصر لوگو ایران ایر و نکات ریز و کلیدی بسیار مهمی که در این لوگو رعایت شده است را با هم بررسی کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی سبک طراحی لوگو ایران ایر

لوگو ایران ایر به سبک لوگو تصویری طراحی شده است و همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد در این لوگو از نماد باستانی و اساطیری پرنده هما استفاده شده است که ساز و کار بسیار نزدیکی به سبک کاری و هویت برند شرکت ایران ایر دارد. لوگو تصویری یک نوع رایج در طراحی لوگو است که از نماد مرتبط با یک کسب و کار یا سازمان مورد نظر برای ایجاد هویت بصری استفاده می شود. در لوگوی ایران ایر، پرنده هما به عنوان عنصر اصلی لوگو انتخاب شد که نمادی از پرواز، صعود و ارتفاع است، این مفاهیم ارتباط معناداری با مکانیسم و هدف شرکت هواپیمایی دارد. از این رو پرنده هما نماد کاملی برای طراحی لوگوی ایران ایر بود، این لوگو طراحی شده توسط آقای ظهرابیان است.

بررسی فونت لوگو ایران ایر

اگرچه شکل و خطوط آرم ایران ایر تنها از نماد اصلی آن یعنی پرنده هوما تشکیل شده است، اما در برخی مواقع نام شرکت هواپیمایی ایران ایر به لاتین در پایین لوگو نوشته می شود و عبارت «The Airline of the islamic Republic of Iran» نیز در زیر آن نوشته شده است. در این لوگو از فونت لاتین air serif استفاده شده است، اما فونت فارسی شکسته و همرنگ کاراکتر اصلی در پایین قرار داده شده است.

به طور کلی لوگو ایران ایر تمامی ویژگی‌ها و مشخصات یک لوگوی به یادماندنی و استاندارد را دارا است و به همین دلیل است که به عنوان برترین لوگوی شرکت هواپیمایی نه تنها در سطح داخلی بلکه در سطح بین المللی معرفی شده است. یک لوگوی موفق و منحصر به فرد باید ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی و شلوغی طراحی شود تا بتواند پیام برند موردنظر را به درستی به مخاطبان انتقال داده و توجه آنان را جلب نماید. «اصل سادگی» کاملا در طراحی لوگو ایران ایر رعایت شده است؛ یعنی پرنده هما در این لوگو به صورت واضح و شفاف طراحی شده و مخاطبان در نگاه اول قادر به شناسایی آن خواهند بود. اگرچه برای طراحی شمایل کلی این پرنده از یال اسب، گوش گاو و صورت عقاب نیز استفاده شده است اما تمامی آنها در کنار یکدیگر یک پرنده خاص و به یادماندنی را خلق کرده‌اند.

بررسی رنگ لوگو ایران ایر

رنگ لوگوی ایران ایر آبی تیره است که در واقع نوعی رنگ ذهنی مرتبط با ذهن انسان محسوب می شود و آرامش آسمان و دریا را تداعی می کند. این رنگ با مفاهیم ثبات، رهایی، پرواز، صلح و آرامش همراه است و حس امنیت و اعتماد را در افراد ایجاد می کند. بنابراین انتخاب رنگ آبی برای طراحی لوگوی ایران ایر یک انتخاب کاملا منطقی و مطمئناً علمی است. زیرا این رنگ اعتماد و ایمنی را به افراد منتقل می کند و دیدن لوگوی آبی ایران ایر اعتماد مشتریان را در استفاده از این خدمات هواپیمایی جلب می کند.

رنگ پس زمینه این لوگو موجب جذابیت بیشتر لوگو و ماندگاری آن در ذهن مخاطبان هدف می‌شود؛ زیرا رنگ سفید مینیمال‌ترین رنگ در میان تمامی رنگ‌ها است و با مفاهیمی همچون پاکی، صداقت، خلوص، معصومیت و سادگی همراه است. بنابراین ترکیب دو رنگ آبی و سفید برای طراحی لوگو شرکت هواپیمایی ایران ایر ترکیب عالی و جذابی است که پیام این شرکت را به خوبی به مخاطبان انتفال داده و اعتماد آنها را نیز جلب خواهد کرد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی لوگو ایران ایر پرداختیم و در ادامه با تاریخچه لوگو ایران ایر آشنا شدیم و متوجه شدیم که لوگو ایران ایر در سال 1341 توسط طراح ارمنی ایرانی به نام ادوارد طراحی شده است.

این لوگو در سال 2013 بهترین لوگو در بین شرکت های هواپیمایی شناخته شده است و از ابتدا این لوگو دچار تغییرات نشده است در طراحی این لوگو از پرنده افسانه ای ایران باستان به نام هما الهام گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید