لوگونشان
بریف

بریف در طراحی لوگو چیست؟ چگونه تهیه میشود؟

جدول محتوا

یکی از فرایند های مهمی که  قبل از انجام خدمات طراحی لوگو باید انجام  شود بریف می باشد در ادامه توضیحاتی در مورد بریف داده می شود با لوگو نشان همراه باشید.

بریف چیست؟

بریف برای انجام یک طراحی لوگو حرفه ای که باعث می شود طی فرایند طراحی آرم و لوگو مسیری درست و عالی را درپیش داشته باشید استفاده میشود، به طور کلی بریف یک نوع سند مدیریتی است که تمام مشخصات یک طراحی خوب در آن قرار می گیرد کسانی که می خواهند برای بیزینس خود و یا وب سایتشان سفارش طراحی لوگو دهند با گزینه های زیادی رو به رو می شوند.

 به همین دلیل بریف به شما برای یک طراحی آرم و لوگو کمک شایانی می کند  تا ایتم های مد نظر خود را به طور دقیق و منظم تنظیم کنید ناگفته نماند که آرم و لوگو یک چهره بصری از کسب و کار شما را نمایان میکند به همین دلیل است که باید دقت زیادی در طراحی لوگو داشته باشید.

بریف در طراحی لوگو

مزایای استفاده از بریف در طراحی لوگو

طراحی لوگو از فرایند مختلفی شکل می گیرد که بریف یکی از مراحل مهم ان است که تاثیر چندانی بر روی سفارش طراحی لوگو دارد بریف کمک می کند که فرایند شکل گیری لوگو و ارم به صورت دقیق تر و همچنین راحت تر صورت بگیرید که این کار کمک زیادی به طراحان در این زمینه می کند. 

بریف در طراحی لوگو

به طور مختصر و مفید باید گفت بریف به طراحان در این زمینه کمک می کند که ایتم های مد نظر خود را به طور منظم بر روی طرح لوگو پیاده‌سازی کنند و همین طور جزئیات کسب و کار را لحاظ کنند از آنجایی که در مطالب بالا ذکر شد بریف یک نوع سند می باشد که تمامی جزئیات مورد نیاز یک طراح لوگو حرفه ای در آن مندرج میشود تا بتوان یک طراحی حرفه ای را نمایش دهد.

این اطلاعات مندرج شده در سند بریف شامل موارد زیادی است مانند حوزه فعالیت برند ، شیوه طراحی مد نظر ، مدت زمان انجام فعالیت ،  میزان هزینه به کار رفته و… این اطلاعات قبل از انجام هر گونه فعالیت باید در اختیار طراحان ارم و لوگو قرار گیرد.

تهیه بریف برای طراحی لوگو از حساسیت های زیادی برخوردار است زیرا که اگر در تهیه بریف دقت لازم را نداشته باشید، این بی دقتی میتوان منجر به طراحی لوگو نامرتبط با کسب و کار شما شود.

بریف ها اصولا باید توسط کارفرمایان طراحی و تهیه شوند، و در اختیار طراحان لوگو قرار گیرند لازم به ذکر است که طراح آرم و لوگو میتواند در مراحل تهیه بریف اظهار نظر کند.

سوالات مهم در تهیه بریف

نکاتی که در ادامه به آن اشاره میکنیم اصلی ترین نکات تهیه بریف میباشند.

 • نام برند کسب و کار شما چیست ؟ 
 • ایا برند شما شعار و یا نماد خاصی داد ؟ 
 • چه خدمتی یا محصولی ارائه  می دهید ؟ 
 • مخاطبان اصلی  شما چه کسانی می باشند ؟ 
 • چه چیزی شما را در مقابل دیگران بیشتر نشان می دهد ؟ 
 • زمینه کسب و کار شما چه چیزی است ؟  
 • رقبای شما چه کسانی می باشند؟ 
 • کسب و کار شما در چند سال اینده به چه جایگاهی خواهد رسید ؟ 
 • مخاطبان اصلی چه انتظاراتی از شما دارند؟ 

 

 

بریف در طراحی لوگو

نکات و مراحل مهم در تهیه بریف

برای اینکه فرم بریف خود را به صورت حرفه ای تنطیم کنید و در اخر طراحی لوگو خوبی داشته باشید، باید تمامی اطلات مورد نیاز برای یک طراحی لوگو خوب به صورت واضح و مختصر و مفید درج شود. نکته قابل توجه این است که مدیر کسب و کار هر چه اطلاعات جزئی تر در فرم بریف بیاورد نتیجه های لوگو بسیار عالی می شود همچنین داشتن بریف دقیق و منظم به شما این کمک را می کند که لوگو بدست آمده باب پسند شما باشد همچنین به شما کمک می کند روند پروژ سریع تر انجام شود و هزینه های شما تا حد امکان کاهش یابد.

معرفی کامل بیزینس و شرح کلی آن

شما باید کسب و کار و برند خود را به صورت کامل و دقیق معرفی کنید زیرا به طراحان کمک می کند طرحی ارم و لوگو خوبی در آخر به شما تحویل دهند هر چه طراحان اطلاعات بیشتری از شما داشته باشند بر روی طراحی اثر مثبتی خواهد گذاشت.

برای اینکه خدمات طراحی لوگو در آخر بازتاب خوبی نشان دهند چندین سؤال مطرح می شود که شامل :

 • ایا کسب و کار شما شعار خاصی دارد ؟ 
 • از طریق برند خود میخواهید چه اطلاعاتی به مخاطب بدهید ؟ 
 • شروع فعالیت شما از چه تاریخی می باشد ؟ 

 

بعد از اینکه اطلاعات مورد نیاز را در اختیار طراحان در این زمینه قرار داده اید از آنها بخواهید توضیحات مختصری در مورد  طرح  به شما بدهند و همچنین زمان پایان پروژ را به شما اطلاع دهند.

مخاطبان هدف

در این قسمت طراحان باید بدانند که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و چه انتظاراتی از شما دارند تا مسیر درستی را از اوایل کار در پیش بگیرند و طرح لوگو خوبی را انتخاب کنند که علاوه بر مخاطبان هدف دیگر قشر جامعه باب پسندشان باشد برای مثال امکان دارد طرح شما را افراد متولد 80 بپسندن اما متولدین دهه 60 برایشان معنا و مفهوم نداشته باشد که طراحان باید به این نکته توجه خاصی داشته باشند که طرح قابل ساخت علاوه برا متولدین 80 باید تمامی قشر جامعه ان را دوست داشته باشند و همچنین علاوه بر سنین  باید تمامی جنسیت ها اعم از زن و مرد آرم و لوگو طراحی شده را دوست داشته باشند و در ذهنشان ماندگار شود.

برای اینکه به طراح کمک کنید که طرح لوگو باب پنسند همه باشد می توانید سوالاتی را مطرح کنید که کمک چندانی به طراحان شود که شامل : 

 • نیاز و خواسته اصلی مخاطبان چه چیزی است ؟ 
 • مخاطبان هدف شما بیشتر در چه سنینی می باشند ؟ 

 

اهداف شما

تایین اطلاعات مربوط به پروژ یکی از مهم ترین بخش ها در انجام طراحی می باشد در همان اوایل کار باید اهداف مشخص شود مشکلات بیان شود تا از همان اول مشکلات را حل کرد و برای نزدیک شدن به هدف پروژ تلاش کرد تا نتیجه مطلوبی بدست اید تمامی پروژ ها باید دارای هدفی هوشمند باشند به این معناست که پروژ شما دارای اندزه گیری مشخص و منطقی می باشد که در انجام خدمات طراحی ارم و لوگو الزامی می باشد همچنین پایان پروژ و هزینه ها از اطلاعات مهم می باشند که باید در فرم ذکر شود از نمونه سوالات مهم این بخش می توان به موارد زیر اشاره کرد  

پروژ چه اهدافی دارد ؟ 

بازه زمانی پایان کار چه زمانی می باشد ؟ 

نکته قابل توجه در هنگام تنظیم فرم بریف این است که اطلاعات نباید فقط مختص به کسب و کار شما باشد بلکه باید اطلاعات مفیدی در رابطه با رقبا اصلی کسب کرد که کمک شایانی در روند پروژ می کند همچنین باید سوالاتی در این زمینه مطرح شود که در انجام خدمات طراحی لوگو به شما کمک کند.

 سؤال اول این است که رقبا اصلی شما چه کسانی می باشند و همچنین سؤال بعدی این است که ارم و لوگو رقبای شما شامل چه مورادی می باشد این دو مورد از سوالات مهم و حیاتی می باشد که مدیر برند باید در پاسخ به آن ها دقت لازمی داشته باشد زیرا پاسخ درست کمک می کند که سفارش طراحی لوگو شما به خوبی روند خود را طی کند. 

بریف در طراحی لوگو چیست

اطلاعات پروژه

پس از طی کرند روند بالا و شناسایی دقیق مخاطبان هدف ، مشکلات مدیر کسب و کار باید جزئیات پروژ را در فرم بریف تنظیم کند البته باید این کار را زیر نظر طراحان خبره انجام دهد که بازخورد خوبی نشان دهد بعد انجام این فرایند باید جزئیات خلاقانه ای برای طراحی لوگو به کار ببرید مانند سبک لوگو ، رنگ لوگو ، فونت لوگو که بخش مهم پروژ می باشد.

یکی از مهم ترین بخش های طراحی لوگو (سبک لوگو) می باشد که باید قبل از طراحی لوگو به آن توجه شود و همچنین مورد بررسی قرار گیرد مهم ترین سبک لوگو که امروز طرفداران زیادی دارد سبک مدرن ، سبک کلاسیک  سبک مینیمال، فضای منفی، لوگوتایپ و… می باشد که بر اساس نیاز و خواسته مدیر برند طراحی می شود.

دومین مورد که از اهمیت مهم برخور دار است این  رنگ لوگو می باشد که طراحان باید اصول روانشناسی رنگ ها را در نظر بگیرند همچنین قبل از فرایند انتخاب رنگ لوگو باید به معنا و مفهوم رنگ انتخاب شده کاملا اشنایی داشته باشیم و همچنین با مفهوم کسب و کار تضاد نداشته باشد 

یکی دیگر از عواملی که باید توجه داشته باشیم فونت به کار رفته در طراحی لوگو می باشد که معمولا توجه زیادی به این ایتم نمی شود فونت ها معمولا بر اساس اطلاعاتی که مدیر کسب و کار در اختیار طراحان می گذارد چندین طرح انتخاب شده و بین چندین طرح مناسب ترین آن ها انتخاب می شود،  مهم ترین ایتمی که مدیر باید توجه کند در انتخاب طرح این است که فونت برگزیده باید کاملا خوانا باشد که بتواند مخاطب را به خود جلب کند و همچنین با دیگر طرح لوگو ها همخوانی نداشته باشد.

پایان کار بریف

اخرین بخش پروژ تعیین زمان تحویل و همچنین هزینه های پروژ می باشد در این مرحله مدیر باید با طراحان توافق کنند چه مدت زمانی برای انجام طراحی لوگو به کار برود و همچنین میزان هزینه به کار رفته در پروژ تا چه سقفی باید باشد  

با نوشتن یک فرم بریف شما می توانید یک لوگو خوبی و اختصاصی برای کسب و کار خود داشته باشید اگر شما وب سایت یا کسب و کار شخصی دارید حتما قبل از انجام طراحی ارم و لوگو با یک تیم با سابقه در این زمینه مشورت کنید و فرم بریف را طی فرایندی کامل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید