لوگونشان
پیکتوگرام

پیکتوگرام چیست؟ پیکتوگرام چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

جدول محتوا

پیکتوگرام یک طراحی ساده و جذاب است که برای انتقال معنا و مفهوم به مخاطبان استفاده میشود، به زبان ساده یعنی برای انتقال مفهوم در بعضی از کلمات به جای نوشته از تصویر های مربوط به آن استفاده میشود.

همه ما در طول روز با انواع پیکتوگرام ها سر و کار داریم و آنها را میبینیم و بدون توجه به آنها از پیکتوگرام ها رد میشویم چون که بدون درگیر شدن ذهن معنا و مفهوم پیکتوگرام ها را درک میکنیم، برای این که بهتر متوجه شوید که پیکتوگرام ها دقیقا چه چیزی هستند چند نمونه مثال میزنیم تمام تابلو های راهنمایی و رانندگی که در سرار اتوبان ها و خیابان ها قراردارند پیکتوگرام هستند و یا حتی تابلو هایی که در اماکن عمومی یا پاساژها به کار میروند پیکتوگرام هستند، ویژگی مشترک بین تمامی پیکتوگرام ها این است که خیلی ساده اما جذاب فقط با استفاده از تصاویر اطلاعاتی را به ما میدهند.

این تصاویر باید به قدر ساده باشند که افراد بدون این که ذهنشان درگیر شود مفهومشان را درک کنند، پیکتوگرام در تمامی جوامع مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر فرد با هر فرهنگ و یا زبانی می‌تواند با مشاهده آنها به معنایشان پی ببرد. در ادامه این مطلب همه آنچه که باید درباره پیکتوگرام و کاربرد آن بدانید را به شما توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

 

پیکتوگرام چیست

پیکتوگرام چیست؟

پیکتوگرام که به نام های دیگر از جمله نماد یا آیکون نیز معروف است، درواقع نوعی نماد یا تصویر است که منظور و مفهوم را بدون کلمه به مخاطبان بیان خواهد کرد، این نمادها می‌توانند هشداردهنده، بازدارنده، راهنمایی کننده و یا آگاهی دهنده باشند که بیننده در نگاه اول، متوجه منظور و مفهوم آنها خواهد شد. درک معنای پیکتوگرام‌ها نیاز به دانش و مهارت تخصصی ندارد زیرا در طراحی آنها از اشکال و نمادهای ساده‌ای استفاده می‌شود که همه ما در طول روز این شکل‌ها را می‌بینیم و یا از قبل با آنها آشنایی داریم.

به زبان ساده‌تر از پیکتوگرام‌ها برای نمایش داده‌ها و انتقال ساده‌تر برخی مفاهیم از طریق تصاویر و نمادها استفاده می‌شود تا مخاطب به راحتی آنها را درک کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پیکتوگرام، انتقال و ارائه برخی اطلاعات و آمارخسته کننده به شیوه‌ای جذاب است؛ یعنی در بسیاری از مواقع به جای ارائه اعداد و ارقام می‌توانید از چارت‌ها و نمودارهای مختلف استفاده کنید و یا مانند عکس زیر نتیجه آنها را در قالب یک تصویر ساده اما مفهومی به مخاطب ارائه دهید.

ویژگی های پیکتوگرام

کاربرد پیکتوگرام

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد کاربرد پیکتوگرام در موقعیت های مکانی مختلف بسیار زیاد است و تقریبا در روز بسیار با آن ها مواجه میشویم، و برای انتقال اطلاعات استفاده میشود یعنی به جای استفاده از کلمات از تصاویر اختصاری آنها استفاده میشود که منظور را به مخاطبان برساند.

برای مثال تصویر شنا ممنوع که در بیشتر مکان های عمومی مانند دریاچه و دریا استفاده میشود مخاطب با دیدن این تصویر متوجه میشود که شنا در این منطقه ممنوع است و یا استفاده از پیکتوگرام کشیدن سیگار ممنوع که در مکان های عمومی مثل پاساژها پمپ بنزین ها مشاهده میکنید.
 
کاربرد دیگر پیکتوگرام در گزارش دادن است مثلا در ساخت رزومه از پیکتوگرام استفاده میشود و یا در ساختن نمودار و یا حتی در بررسی داده ها و اطلاعات و ارقام از این آیکون های کاربردی استفاده خواهد شد.
 
پیکتوگرام به شما کمک می‌کند تا برخی داده‌ها و اطلاعاتی که ممکن است برای مخاطب جذاب نباشند را با استفاده از خلق تصاویر و یا استفاده از نمادهای مختلف به روشی خاص و جالب ارائه دهید و توجه آنان را به اطلاعات خود جلب کنید. بنابراین مهم‌ترین کاربرد پیکتوگرام یا تصویر نگاشت، انتقال سریع اطلاعات و جلب توجه بیننده است.
 
یکی دیگر از کاربرد پیکتوگرام این است که، پیکتوگرام ها نماد هایی هستند که هر فرد با هر زبان و گویش و هر ملیتی آنها را متوجه میشوند و در صنعت توریستی کشور بسیار کمک کننده هستند به عموان مثال تصور کنید که در فرودگاه یک کشور هستید و زبان آن کشور را هم بلد نیستید شما میتوانید با توجه به پیکتوگرام هایی که در سر تا سر فرودگاه نصب شده اند متوجه بشید که گیت پرواز کجاست و یا در چه محلی باید بار هایتان را تحویل دهید و غیره.
 
علائم راهنمایی رانندگی نیز نوعی دیگر از پیکتو ها هستند که به شما میگویند که حداکثر سرعت شما چه مقداری باشد و یا در این جاده خطر ریزش کوه است که بدون نوشتن جمله ای منظور و مفهوم را به شما میرسانند.

 

ویژگی های پیکتوگرام چیست

تاریخچه پیکتوگرام

تاریخچه پیکتوگرام

تاریخچه پیکتوگرام به دوران باستان باز میگردد زمانی که انسان ها برای بیان منظور خود از نوشتن بر روی سنگ ها و کوه ها استفاده میکردند، این شکل نوشتار را پیکتوگرام میگویند که در مصر باستان و سومری ها بسیار از آن در جهت انتقال مفاهیم استفاده میکردند. پیکتوگرام ها به مرور زمان همه گیر شدند و به نوعی از لوگوگرافی ها تبدیل شدند. جالب است بدانید که در برخی از مناطق با سواد کمتر مانند آفریقا، قاره آمریکا و اقیانوسیه همچنان از تصویر نگاره یا پیکتوگرام ها به عنوان ابزار اصلی ارتباط و نوشتن استفاده می شود. اغلب فرهنگ‌های معاصر از پیکتوگرام‌ها به عنوان نمادهای ساده، تصویری و تجسمی استفاده می‌کنند و از طریق آنها بسیاری از مفاهیم را به روش ترسیمی و جذاب بیان می‌کنند. 

اصول طراحی پیکتوگرام

طراحی پیکتوگرام کار چندان دشواری نیست اما باید در نظر داشته باشید که برای طراحی پیکتوگراف ها باید به نکاتی در طراحی تسلط کافی داشته باشید که بتوانید یک پیکتوگرام اصولی و حرفه ای طراحی کنید، پیشنهاد لوگو نشان این است که از یک طراح لوگو حرفه ای برای طراحی پیکتوگرام استفاده کنید. پیکتوگرام ها باید طوری طراحی و پیاده سازی شوند که منظور و مفهوم را بدون هیچ نوشته ای بیان کنند. برای این که بتوانید طراحی اصولی داشته باشید باید نکات کلیدی که در ادامه بیان خواهیم کرد را در نظر داشته باشید.

استفاده از نماد های مفهومی و ساده

یکی از ساده‌ترین و مهم ترین اصول طراحی پیکتوگرام این است که در هنگام طراحی از نماد های ساده و مفهومی مرتبط استفاده کنید، نگاشت تصویر زمانی در انتقال معنا و مفهوم موفق می شود که اشکال مورد استفاده به اندازه کافی پیچیده نباشد که در نگاه اول به راحتی قابل درک باشد. برای طراحی پیکتوگرام، بهتر است از اشکال ابتدایی و آشنا مانند ستاره، مربع و دایره استفاده کنید و از جزئیات آنها خودداری کنید. هرچه نماد شما ساده‌تر باشد، درک آن برای مخاطبان شما آسان تر است. بنابراین، سادگی و ارتباط معنایی (ارتباط نماد با موضوع) اولین و مهمترین اصل در طراحی پیکتوگرام است.

عدم استفاده از رنگ های متضاد

استفاده نکردن از رنگ های متضاد یکی دیگر از نکات طراحی پبکتوگرام میباشد که باید به آن بسیار توجه شود، به طور کلی رنگ های متضاد باعث ایجاد حواس پرتی در بینندگان میشود و نباید در پیکتوگرام از رنگ های متضاد مانند آبی و قرمز همزمان استفاده شود. بنا بر این سعی کنید همیشه در پیکتوگرام های خود از یک رنگ مادر و از سایه های آن به عنوان مکمل و رنگ ثانویه استفاده کنید. استفاده از یک رنگ ساده و کمک گرفتن از سایه ها باعث میشود که حواس مخاطب از موضوع اصلی پبکتوگرام پرت نشود و منظور و مفهوم را به درستی درک کند.

 

تفاوت پیکتوگرام و لوگو

افراد بسیار زیادی هستند که تصور میکنند که پیکتوگرام و لوگو یکی هستند و اشتباها از این دو تصویر گرافیکی اشتباها استفاده خواهند کرد، در صورتی که لوگو و پیکتوگرام دو عامل متفاوت هستند که کاربرد های مختلفی را در جایگاه های مختلف دارند.

پیکتوگرام ها معمولا تصویر های هستند که به منظور رساندن منظور و مفهومی در محیط ها استفاده میشوند. اما لوگوی یک شرکت نمادی خاص و منحصر به فرد است که هویت بصری و هویت برند را ایجاد میکند و لوگو ها به طور خاص طراحی شده میشوند. به عنوان مثال، ما لوگوی کوکاکولا را فقط روی محصولات این برند می بینیم، اما پیکتوگرام ها در محیط ما وجود دارند و در هر جایی قابل مشاهده هستند. بنابراین، می توان مهم ترین تفاوت بین لوگو و پیکتوگرام را در هدف طراحی آنها خلاصه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید