لوگونشان
لوگو پوما

بررسی لوگو پوما

جدول محتوا

لوگو پوما یکی از لوگو های سر شناس در بازار جهانی میباشد که در آن از یک تصویر نمادین گربه در حال پرش استفاده شده است، پوما یک برند مشهور در زمینه تولیدات کفش و پوشاک و وسایل ورزشی است. در بررسی لوگو پوما متوجه تغییرات بسیار زیاد در طول تاریخ فعالیت این لوگو شده ایم، لوگو پوما با توجه به نیاز مخاطب در طول زمان فعالیت خود دستخوش تغییرات شده اما در حال حاضر لوگو شرکت پوما دقیقا ارزش های این برند را توصیف خواهد کرد. لوگو شرکت پوما به سبک لوگو تصویری طراحی شده است که یکی از جذاب ترین لوگو های تصویری شناخته میشود که در تمامی فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی از این لوگو استفاده میشود لوگو پوما دقیقا هنر دست یک طراح لوگو حرفه ای میباشد.

در ادامه این مقاله به تاریخچه لوگو پوما و تغیراتی که این لوگو در طول تاریخ دچار شده است را با هم بررسی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

بررسی لوگو پوما

داستان پیدایش برند پوما

پوما یک برند آلمانی است که در سال 1948 توسط رودولف داسلر تاسیس شد اما تاریخچه و ایده اصلی راه اندازی این برند به سال 1924 بازمی‌گردد که در آن سال رودلف داسلر با مشارکت برادر خود آدولف داسلر (Adolf Dassler) در یکی از شهرهای آلمان، شرکت تولیدی خود به نام «برادران داسلر» را تاسیس کردند. آنها در ابتدا مشغول به طراحی و تولید کفش های ورزشی برای ورزشکاران حرفه ای در درختشور خانه خود مشغول بودند. محصولات این برند خانگی در ابتدا بسیار مورد توجه ورزشکاران قرار گرفت و پیشرفت بسیار زیادی در این حوزه داشتند. اما پس از مدتی اختلاف نظر بین این دو برادر موجب شد که از یکدیگر جداشوند.

برادرن داسلر پس از جدایی از یکدیگر، برندهای مستقل خود را راه اندازی کردند و مشغول به کار شدند. آدولف داسر در آن زمان برند آدیداس (Adidas) و رودلف داسلر نیز برند اختصاصی خود به نام رودا (Ruda) که برگرفته از حروف اول نام و نام خانوادگی‌اش بود را تاسیس کرد. هر دو این برند ها در حوزه طراحی و تولید محصولات ورزشی فعالیت میکردند اما رودولف داسلر تصمیم گرفت که نام برند خود را تغییر دهد، پس از بررسی های بسیار زیاد تصمیم گرفت که برند خود را به نام پوما تغییر دهد که رغیب سرسخت شرکت برادر خود آدیداس بوده و هست.

 

 

 

تاریخچه لوگو پوما

همانطور که اشاره کردیم لوگوی پوما در طول سالیان فعالیت این برند تا به امروز تغییرات و دگرگونی های زیادی را پشت سر گذاشته است. علیرغم تغییرات آشکاری که از ابتدا تا به امروز در طراحی لوگو پوما ایجاد شده است، تصویر گربه جهنده معروف تقریباً در تمام لوگوهای پوما ثابت مانده و بخشی از هویت برند باقی مانده است. در ادامه به تاریخچه لوگوی پوما می پردازیم و به بررسی لوگوهای طراحی شده برای این برند از ابتدا تا به امروز می پردازیم.

لوگو پوما در سال 1948 تا1951

اولین لوگوی پوما در سال 1948 طراحی شد و ظاهر آن تقریباً شبیه لوگوی فعلی این برند است. این لوگو متشکل از تصویر گربه ای است که از یک “D” تیز و باریک می پرد که در اصل از حرف اول نام خانوادگی موسس آن، رودولف داسلر گرفته شده است. این لوگوی تمام مشکی در آن زمان مورد توجه و استقبال طرفداران پوما قرار گرفت، اما به اندازه کافی به عنوان یک نماد بصری برای این برند جذاب نبود.

لوگو پوما در سال 1948 تا1951​

لوگو پوما 1951 – 1958

در سال 1951 لوگوی پوما بدون هیچ تغییری در داخل شش ضلعی قرار گرفت و زیر آن کلمه پوما با خطوط مشکی و گرد نوشته شد. در این نسخه از لوگوی پوما، نام کامل موسس این برند نیز در یک شش ضلعی قرار گرفته است که آن را به یک نماد کاملاً متحرک تبدیل می کند.

لوگو پوما 1958 – 1968

در سال 1958، تغییر عمده ای در لوگوی پوما رخ داد و لوگوی جدید با تمرکز بر عنصر جدیدی از هویت برند پوما، کفش های نمادین تولید شده توسط این شرکت، به روز شد. اگرچه لوگوی پوما به عنوان عنصر مهمی از هویت بصری برند شناخته می شود و آن را به نمادی فراموش نشدنی پوما تبدیل می کند، پنبه جدید این برند نیز در آن زمان مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. برند پوما از نسخه جدید علامت کلمه پوما به همراه خط سفید روی کفش برای طراحی لوگوی خود استفاده می کند.

لوگو پوما 1968 – 1970

در سال 1968 گربه مشکی در حال پرش مجددا به لوگو پوما بازگشت. رودولف داسلر احساس می‌کرد که طرح لوگوی پیشین به طور کامل نمی‌تواند شخصیت پوما را به مخاطبان معرفی نماید. از این گذشته یک گربه درنده به عنوان نمادی از مهارت، استقامت، انعطاف پذیری، سرعت و قدرت شناخته می‌شود که تمامی این ویژگی‌ها در واقع خصوصیات اصلی کفش‌های برند پوما هستند. همین موضوع سبب شد تا لوگو جدیدی برای پوما طراحی شود و از تصویر یک گربه در حال پرش تماما مشکی به عنوان تنها عنصر لوگو استفاده گردد. اما این لوگو یک نشان مینیمالیستی بود که فقط دو سال به عنوان لوگوی پوما مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن تغییر پیدا کرد.

معنی لوگو پوما

سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که معنی لوگو پوما چیست؟ استفاده از تصویر یک گربه در حال پرش در لوگوی این برند تولیدکننده محصولات ورزشی کاملا واضح و آشکار است. همانطور که اشاره کردیم، نام این برند در ابتدا «رودا» برگرفته از نام و نام خانوادگی موسس آن بود اما زمانی که نام آن به «پوما» تغییر پیدا کرد، آینده هویت بصری شرکت نیز تعیین شد. این شرکت آلمانی نام «پوما» را برای برجسته ساختن مفاهیمی همچون قدرت، استقامت، چابکی و ظرافت انتخاب کرد که تصویر یک گربه جهنده به خوبی این مفاهیم را به مخاطبان این برند انتقال می‌دهد و انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای برای یک برند تولیدکننده لوازم ورزشی محسوب می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید