لوگونشان
بررسی لوگو ردبول

بررسی لوگو ردبول + تاریخچه لوگو ردبول

جدول محتوا

بررسی لوگو ردبول در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در ادامه به تاریخچه پیداش لوگو ردبول نیز اشاره خواهیم کرد. رد بول یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید نوشابه های انرژی زا میباشد که محبوبیت بسیار زیادی نزد جوانان دارد. لوگو شرکت رد بول بسیار در جامعه جا افتاده است شاید یکی از دلایل اصلی که ابن لوگو منحصر به فرد را در بین مردم محبوب کرده است طراحی درست و اصولی این لوگو میباشد که به راحتی میتواند هویت برند این شرکت را بیان کند، در بررسی لوگو ردبول در نگاه اول متوجه دو گاو نر میشویم که رو به روی هم قرار گرفته شده اند.

لوگو ردبول از سال 1987 که طراحی شده است دست‌خوش تغییرات نشده است و از همان ابتدا بر خلاف باقی شرکت هایی که در حوزه تولید نوشابه انرژی زا فعالیت میکنند تغیراتی در این لوگو اعمال نشده است. عده ای از منتقدان لوگو با بررسی لوگو ردبول نظر بر این دارند که این لوگو بسیار شلوغ است و میتوانست بسیار ساده‌تر و الیته حرفه ای تر طراحی شود. در مقابل این منتقدان لوگو عده ای دیگر بر این باورند که لوگوی ردبول در عین شلوغی بسیار جذاب و منحصر به فرد است و در نگاه اول قابلیت جذب مخاطبان را دارد.

به هر حال با توجه به نقد های مثبت و منفی که به لوگو ردبول خواهد شد، این شرکت یکی از پرفروش ترین شرکت هایی است که در این حوزه شهرت جهانی دارد. در ادامه به تاریخچه لوگو ردبول اشاره خواهیم کرد با لوگو نشان همراه باشید.


داستان پیدایش ردبول

داستان پیدایش ردبول

شاید برای شما نیز جالب به نظر برسد بنیان گزار ردبول برای محصولات انرژی زا خود یک شعار بسیار اغراق آمیز طراحی کرده بود، شعار آن Red Bull gives you wings (ردبول به شما بال می‌دهد) بود. پایه های اولیه برند ردبول توسط آقای دیتریش ماتشیتز زمانی که او برای یک ماموریت تجاری به تایلند رفت پایه‌گذاری شد.

او در پرواز به تایلند دچار پرواز زدگی شد و با نوشابه ای انرژی زا آشنا شد و این نوشابه باعث شد که پرواز زدگی او از بین رود و علاوه بر این انرژی مضاعفی نیز دریافت کرد، در همان جا بود که ایده تولید یک نوشیدنی انرژی زا مشابه کراتینگ به ذهن آقای ماتسیش رسید و همین موضوع سبب شد تا در سال 1987 با همکاری شرکت سازنده این نوشیدنی یعنی «چالئو یوودیهیا» شرکت Red Bull GmbH را در اتریش تاسیس و نوشابه انرژی زا Red Bull را نیز تولید کنند. البته که فرمولاسیون ردبول با نوشابه انرژی زا کراتینگ متفاوت بود و این نوشابه انرژی زا مخصوص ذائقه غربی های تولید شد.

 

 

تاریخچه لوگو ردبول

همانطور که قبلا گفتیم تاریخچه لوگوی ردبول از سال 1987 همزمان با معرفی این برند و تولید نوشیدنی های انرژی زا آغاز شد. جالب است بدانید که نوشیدنی تایلندی کراتینگ دائنگ در انگلیسی Red Bull (گاو نر قرمز) ترجمه می‌شود و علت نامگذاری آن نیز همین است. لوگو Red Bull در طول سال‌های فعالیت این برند به قدری تاثیرگذار بود که در سال 2020 منجر به فروش 7/9 میلیارد بطری ردبول در سراسر دنیا شد. البته کیفیت و طعم بی نظیر این نوشیدنی نیز در موفقیت جهانی ردبول بی تاثیر نبوده است. برند Red Bull با این رکورد فروش به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده نوشیدنی‌های انرژی زا در جهان شناخته می‌شود و تقریبا در تمام کشورهای دنیا حضور پررنگی دارد.  لوگو ردبول بیش از سی سال است که دست نخورده و بدون تغییر باقی مانده و شکل کلی آن یعنی دو گاو نر جنگنده نیز از فرهنگ کشور تایلند الهام گرفته شده‌ است. لوگوی ردبول متشکل از دو گاو نر قرمز است که در مقابل یک دایره زرد رنگ که استعاره از خورشید است، سرهای خود را به یکدیگر زده‌اند و به نوعی مقابل هم قرار دارند. این دو گاو در لوگو ردبول نمادی از انرژی، استقامت و قدرت هستند که با نوشیدن این نوشابه غیرالکی و انرژی زا برای انجام مسابقه آماده شده‌اند. البته پیش از طراحی نسخه رسمی لوگو ردبول برای محصولات این برند، نوشیدنی تایلندی که ردبول بر اساس آن ساخته شده نیز دارای لوگویی مشابه بود که در رویدادهای ورزشی، مسابقات فوتبال و حتی پروژه‌های فضایی مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ از این رو نمادی آشنا و محبوب در میان مردم تایلند بود.

معنی لوگو ردبول

پس از مطالعه مقاله بررسی لوگو ردبول شابد برای شما نیز این سؤال پیش بیاید که معنی لوگو ردبول با دو گاو وحشی چیست؟ در این قسمت به این سؤال شما پاسخ خواهیم داد که راز و معنی این لوگو که توسط یک طراح لوگو حرفه ای طراحی شده است چیست؟

درک معنی لوگو ردبول بسیار ساده است، همانطور که در ابتدای مقاله نیز به این موضوع اشاره شد، لوگو ردبول در ابتدا برای مردان مبارز تایلندی تولید و به فروش میرسید و طراح این لوگو منحصر به فرد از فرهنگ تایلند در طراحی لوگو ردبول الهام گرفته است. در نتیجه طراحی لوگویی که در آن دو گاو قرمز در مقابل یکدیگر قرار دارند و آماده مبارزه هستند، طراحی هوشمندانه و جذابی برای لوگو ردبول بود و از طرفی نیز در تایلند یک نماد معمولی و رایج محسوب می‌شد. گاو نر در لوگو ردبول نماد قدرت، رنگ قرمز نماد استقامت و دایره زرد رنگ در پشت این گاوها نیز نمادی از خورشید در حال طلوع است. با این وجود در نسخه امروزی لوگو ردبول شاهد اضافه شدن ترکیب دو رنگ آبی و نقره‌ای در پس زمینه لوگو هستیم که جذابیت بصری خاصی به آن بخشیده‌اند.

 

بررسی عناصر لوگو ردبول

بررسی عناصر لوگو ردبول

حال با توجه به بررسی لوگو ردبول و آشنایی با تاریخچه لوگو ردبول به بررسی عناصری که در طراحی لوگو ردبول به کار رفته است میپردازیم تا بیشتر با سبک طراحی لوگو ردبول آشنا شویم. در ادامه با ما همراه باشید.

سبک طراحی لوگو ردبول

لوگوی ردبول به سبک «لوگو ترکیبی» طراحی شده است که یکی از رایج ترین سبک های طراحی لوگو است و بسیاری از برندهای معروف دنیا لوگوهای خود را به سبک لوگو ترکیبی طراحی کرده اند. لوگوی ترکیبی که با نام های دیگر به عنوان لوگوی تصویری و متنی نیز شناخته می شود، به سبک طراحی لوگو اشاره دارد که دو روش لوگوی متنی (لوگوتایپ) و لوگوی تصویری را ترکیب می کند.

ساخت لوگو ترکیبی به کسب و کارها کمک می‌کند تا با طراحی یک نماد بصری خاص و جذاب بتوانند خود را به صورت حرفه‌ای به مخاطبان هدف معرفی نمایند. با طراحی لوگو ترکیبی در واقع می‌توانید به صورت همزمان از مزایای لوگو تصویری و لوگوتایپ بهره‌مند شوید و اصطلاحا با یک تیر دو نشان بزنید. در لوگو ردبول نیز از تصویر دو گاو جنگنده استفاده شده که با انرژی و قدرت بالا آماده مسابقه هستند (بخش لوگو تصویری) و نام برند نیز در بالای نماد اصلی لوگو (گاوهای نر) قرار گرفته (بخش لوگوتایپ) که موجب ماندگاری نام برند در ذهن مخاطبان شده است. در لوگو ردبول علاوه بر نام برند همچنین ماهیت محصول یعنی Energy Drink نیز در پایین نماد اصلی نوشته شده که در نوع خود ایده جالب و جذابی به حساب می‌آید.

یکی دیگر از عناصر لوگوی ردبول دایره بزرگ طلایی است که در پشت دو تفنگ جنگی قرار دارد و مانند خورشید در این لوگوی جذاب می درخشد و توجه مخاطب را به خود جلب می کند. در برخی تفاسیر، خورشید به عنوان فرمانروای زمین دیده می شود که نشان دهنده حیات، نور، و انرژی مثبت و الهام بخش است. در برخی از تعابیر دیگر این نماد را نماد رشد، قدرت، سلامتی، حسن نیت نامیده اند و برخی دیگر به شکل هندسی دایره به عنوان نماد کامل بودن و جاودانگی اشاره می کنند.

طراحی لوگو با دایره از جمله رویکردهای رایج و خاص در طراحی لوگو است که احساساتی همچون عشق، امنیت، آرامش، اعتماد و کمال را در انسان به وجود می‌آورد. از این رو استفاده از این شکل هندسی بی حاشیه در لوگو تاثیرات روانشناختی مثبتی بر افراد داشته و موجب ماندگاری آن در ذهن مخاطبان خواهد شد. در لوگو ردبول نیز از دایره به عنوان خورشید استفاده شده است که به طور کلی نمادی از انرژی مثبت و نور در نظر گرفته می‌شود.

 

فونت

فونت نیز عنصر مهمی در طراحی لوگو به سبک ترکیبی محسوب می‌شود که برای درج نام برند و شعار اختصاصی آن در لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. فونت بکار رفته در لوگو ردبول فونت سفارشی است اما فونت‌های دیگری همچون Futura SH Dem Bol (با کمی تفاوت در طرز نوشتن حروف B و R) Futura BQ Demi Bold، Avant Garde Gothic و Futura TS XBold نیز وجود دارند که مشابه این فونت هستند. با این حال فونت لوگو ردبول دو ویژگی اصلی یک فونت مناسب برای طراحی لوگو یعنی «سادگی» و «خوانایی» را دارا است؛ از این رو فونت مورد استفاده در آن را می‌توانیم به عنوان یکی از بهترین‌ فونت‌های موجود برای طراحی لوگو در نظر بگیریم.

 

جمع بندی

ما در این مقاله به طور کاملا مفصل در رابطه با لوگو ردبول صحبت کردیم و در ادامه به بررسی لوگو ردبول و همچنین تاریخچه تاسیس این شرکت اتریشی نیز اشاره کردیم و از همه مهم تر در خصوص نحوه طراحی لوگو و سبک لوگو این برند یه طور مفصل بحث کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید