لوگونشان
لوگو سامسونگ 2005

بررسی و تحلیل لوگو سامسونگ

جدول محتوا

برند کره ای سامسونگ (samsung) با تجربه ای بیش از 80 سال به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های فعال در حوضه تکنولوژی شناخنه می شود که انقلابی بزرگ در صنعت تولید لوازم الکترونیکی به وجد آورد. لوگو سانسونگ نیز از دسته لوگو های شناخته شده در سراسر دنیا است که نمادی از شکوفایی و نوآوری را به مخاطبان نمایش می دهد. لوگو سامسونگ از شروع کار این شرکت بزرگ تا به امروز چندین بار دست طراحی لوگو حرفه ای سپرده شد. در بخش مهمی از تاریخ برند سامسونگ، متفاوت ترین عنصر لوگو سامسونگ الگوی 3 ستاره ای بود که به نام اصلی این شرکت اشاره داشت و به معنای سه ستاره نیز است. حفظ سادگی یکی از مهمترین اصول طراحی لوگو سامسونگ که در همه نسخه های آن موجود است تا بتواند ارزش های این شرکت یعنی ثبات در پیشرفت و توسعه را به نمایش بگذارد.  لوگو در حال حاضر سامسونگ نمادی کاملا ساده و مینیمال است که برگرفته شده از نام کامل برند است و از جمله لوگو هایی است که بسیار ساده اما در عین حال تاثیر گذار می باشد. شرکت سامسونگ از ابتدای شروع کار خود تا به امروز چندین بار حوزه فعالیت خود و همچنین لوگو خود را تغییر داده است تا در آخر پا به دنیای تکنولوژی گذاشت و نماد تجاری خود را نسبت به حوزه فعالیت خود تغییر داد. در ادامه این مقاله قرار است شما با تاریخچه پیدایش برند سامسونگ آشنا شوید و طراحی لوگو حرفه ای برند سامسونگ را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. پس با لوگونشان تا پایان مقاله همراه باشید.

تاریخچه برند سامسونگ

در سال 1938 برند سامسونگ توسط آقای لی بیونگ چول کارآفرین و تاجر کره ای تحت عنوان یک شرکت تجاری به نام (Samsung sanghoe) و با 40 پرسنل در یکی از شهر های کوچک کره جنوبی تاسیس شد. این شرکت در ابتدای شروع کسب و کار خود مشغول به صادرات مواد غذایی مانند سبزی، میوه، ماهی و رشته فرنگی شد که برای موسس آن یعنی اقای بیونگ چول بسیار سودده بود. پس از گذشت چند سال این شرکت وارد حوزه تصفیه شکر و تولید پشم شد و از راه مشارکت با چند نفر از سرمایه گذاران دیگر و پرورش یک نوع گیاه خاص بنام چیسمان دونگ به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های تولید پشم در کشور کره جنوبی شناخته شد. سپس به شاخه های دیگری از جمله بیمه، خرده فروشی، اوراق بهادار و…. ورود کرد و در هر زمینه ای که فعالیت می کرد می توانست موفقیت خوبی را کسب کند.

در اواخر سال 1960 بود که برند سامسونگ فعالیت جدی خود را در زمینه تولید محصولات الکترونیکی شروع کرد و اولین محصولی که روانه بازار کرد تلویزیون های سیاه سفید بود و سپس به طراحی ماشین حساب، یخچال، ماشین لباسشویی و سیستم تهویه مشغول شد. برند سامسونگ دارای زیر مجموعه های زیادی است که هر یک از آنها به طور مستقل فعالیت خود را ادامه می دهند اما شرکت تولیدی لوازم الکترونیکی سامسونگ،  نسبت به بقیه شرکت های زیر مجموعه سامسونگ محبوبیت بیشتری بین مردم دارد. این شرکت در دهه 2000 به طور مصمم تر با شرکت زیرمجموعه Samsung electronics وارد بازار فناوری و تکنولوژی شد و با رقیب های بزرگی مانند سونی رو به رو شد. برند سامسونگ در طول زمان خط های تولید محصولات الکترونیکی خود را توسعه داد و به برند جهانی که امروزه مشاهده می کنید تبدیل شد.

شرکت مادر سامسونگ و زیر مجموعه های آن یعنی سامسونگ الکترونیک، سامسونگ لایف، سامسونگ موتورز، سامسونگ فایر و صنایع سنگین سامسونگ، سامسونگ سی اند تی در حوزه هایی مانند تبلیغات، ساخت و ساز، فناوری اطلاعات، خدمات مالی و خرده فروشی نیز فعالیت دارند. این برند با سعی و تلاش و همچنین پشکار موسس آن از شرکتی کوچک در حوزه تولیثد و پخش مواد غذایی به شرکتی بزرگ و دارای زیر مجموعه های متعدد تبدیل شد که تمامی محصولات خود را به نقاط مختلفی از کره زمین ارسال می کند.

طراحی لوگو سامسونگ

لوگو سامسونگ در سال های مختلف

همان طور که در قسمت های پیشین اشاره کردیم شرکت سامسونگ تا به امروز چند مرتبه حوزه فعالیت خود را تغییر داده است. کاملا عقلانی است که لوگو سامسونگ در طی سالها نیز تغییر کند تا با حوزه فعالیت این برند خوش آوازه تباسب بیشتری داشته باشد. آخرین نسخه از لوگو سامسونگ نمونه موفقی از ریبرندینگ در نظر گرفته می شود که به لطف تلاش های بی وقفه بازاریابی و تبلیغات گسترده به نمادی بزرگ و موفق از این برند تبدیل شده است. این نسخه از لوگو با نسخه های پیشین لوگو سامسونگ تفاوت چشمگیری دارد که میتوان به پالت رنگی و سبک طراحی آن نیز اشاره کرد و به عنوان یکی از قابل تشخیص ترین لوگو های طراحی شده به شمار می رود.. در بخش های بعدی شما را با نسخه های مختلف از لوگو سامسونگ آشنا می کنیم و در آخر عناصر اصلی لوگو سامسونگ را مورد بررسی قرار می دهیم.

لوگو سامسونگ 1938 – 1969

اولین لوگویی که برای سامسنگ به دست طراحی سپرده شد، بسیار شلوغ و بهم ریخته بود و هیچ شباهتی به لوگو فعلی سامسونگ نیز نداشت. این لوگو از نشان سه ستاره، بوته های گندم و سه خط موازی در یک دایره تشکیل شده است که برای اولین بار بر روی بسته بندی نودل های تولید شده این شرکت قرار گرفت و پس از آن بر روی بقیه محصولان سامسونگ نیز درج شد. البته لازم به ذکر است که همه این عناصر در یک مستطیل قرار داشتند و سه ستاره نیز نشان اصلی لوگو است که در وسط آن نیز قرار گرفته است و در نگاه اول مخاطب را جذب خود می کند. نماد سه ستاره در واقع نام اصلی شرکت را می رساند، سام در زبان کره ای به معنی 3 است و سانگ نیز به معنی ستاره است.

چندین فرضیه نیز درباره انتخاب نماد سه ستاره سامسونگ به عنوان عنصر اصلی لوگو سامسونگ توسط بیونگ چول موسس این شرکت وجود دارد. با توجه به لوگو سامسونگ نشان تجاری این شرکت به پسر های موسس شرکت اشاره دارد که قرار بر این بود که وارث های پدر خود باشند. بر اساس یکی دیگر از فرضیه ها موسس این شرکت علاقه داشت شرکت کوچک او مانند ستاره ها در آسمان های جهان بدرخشد. از یک طرف دیگر نیز شخصیت سام در افسانه های کره ای با مفهومی همچون عظمت و قدرت همراه است . دیگر عناصر لوگو سامسونگ نیز به تنهایی معنا و مفهوم خاصی را در خود پنهان کرده اند که برای مثال 3 خط موازی آن به محصولات اصلی شرکت و برای ادای احترام به ریشه های کشاورزی خوشه گندم در لوگو سامسونگ دیده می شود.

لوگو سامسونگ 1969 – 1979

با توسعه و تغییر حوزه فعالیت برند سامسونگ، لوگو سامسونگ نیز بعد از گذشت چندین سال به طور کلی تغییر پیدا کرد و بسیاری از عناصر آن نیز حذف شد. برند سامسونگ در سال 1960 وارد بازار خرید و فروش بیمه شد و آن را در نماد بصری خود بوجود آورد. کسانی که طراحی لوگو حرفه ای سامسونگ را انجام می دادند همه عناصری که مربوط به مواد غذایی بود را حذف کردند و تنها سه ستاره شهور آنرا در داخل دایره سفید رنگ قرار دادند و در پس زمینه لوگو نیز یک مربع نیز قرار گرفت. برای اولین بار نام اصلی شرکت یعنی سامسونگ را به صورت انگلیسی در این نسخه از لوگو سامسونگ نوشته شد تا بر جهانی بودن برند و فعالیت در بازار های بین المللی تاکید شود.. سبک طراحی لوگو سامسونگ در مقایسه با لوگو های قبلی این برند بسیار مدرن تر و بروز تر شد و توانست نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند.

سه ستاره موجود در لوگو سامسونگ نیز بسیار بروز تر و با شکل شمایل جذاب تری طراحی شدند و کلمه Samsung  نیز با فونت سنس سریف بولد و همه حروف به صورت بزرگ و مشکی در لوگو نوشته شده بودند که در اولین نگاه توجه بسیاری از بینندگان این لوگو را به خود جلب می کرد. البته ناگفته نماند لوگو سامسونگ در آن زمان به صورت سیاه و سفید طراحی شده بود.

لوگو سامسونگ 1979 - 1993

سومین لوگو سامسونگ بعد از کذشت 10 سال از طراحی دومین لوگو خود رونمائی شد. در اواخر دهه 70 میلادی بود که بنیانگذار برند سامسونگ تین لوگو را منسوخ شده می دانست و به تیم طراحی لوگ. حرفه ای خود پیشنهاد داد تا تحولاتی در لوگو سامسونگ ایجاد کنند. طراحان حرفه ای لوگو نیز پس از ارائه طرح های مختلف، درآخر دایره سفید را از لوگو محو کردند و هر یک ستاره های لوگو دورن یک شش ضلعی قرار بگیرند تا لوگو حالت منسجم تری پیدا کند. شش ضلعی هایی که برای ستاره های لوگو طراحی شده بود با رنگ قرمز طراحی شدند زیرا در آن زمان جدیدا تلویزیون رنگی سامسونگ رونمائی شده بود و یک قالب رنگی مناسب و جذاب می توانست بر کیفیت صفحه نمایش سامسونگ نیز تاکید کند. طراح ستاره لوگو سامسونگ هم علاوه بر لوگو به صورت مستقل نیز مورد استفاده قرار می گرفت.

لوگو سامسونگ 1993 – 2005

لوگو سامسونگ 2005

در سال 1993 و همزمان با فعالیت بسیار این برند در سطح بین المللی از مشهور ترین و در واقع موفق ترین لوگو سامسونگ رونمائی شد. سال 93 میلادی را می توانیم متولد شدن واقعی لوگو سامسونگ در نظر بگیریم که با طراحی نشانی بی نظیر توانست نام خود را در نقطه به نقطه دنیا مطرح سازد و به برندی جهانی و معروف تبدیل شود. لوگو سامسونگ در سال 1993 همان نسخه ای است که همه ما به عنوان لوگو اصلی سامسونگ می شناسیم و در تبلیغات و فضای مجازی بارها و بارها دیده ایم. برند سامسونگ نیز در این سال با ظاهری کاملا متفاوت و جدید در جامعه های بین المللی ظاهر شد و لوگو سامسونگ را مطابق آخرین ترند های طراحی لوگو حرفه ای به دست طراحی سپرده شد. نام سامسونگ نیز با رنگ سفید در داخل یک بیضی آبی رنگ قرار گرفت که این بیضی در واقه نمادی از راز آلودی با ستارگانت و جهان خلقت است.

لوگو سامسونگ 2005 – در حال حاضر

لوگو سامسونگ در حال حاضر

در سال 2005 مجددا تقییراتی در لوگو سامسونگ نیز بوجود آمد و طراحان لوگو تصمیم گرفتند طراحی حرفه ای لوگو سامسونگ را با استاندارد های امروزی طراحی کنند. سادگی که یکی از مهمترین اصل های طراحی لوگو شناخته می شود که در ابتدای شروع تغییرات لوگو سامسونگ، بیضی آبی رنگ حذف شد. در لوگو فعلی سامسونگ که تنها اسم این برند با رنگ آبی و فونتی خوانا و ساده به چشم می خورد که یک لوگو مینیمال و ساده در نظر گرفته می شود. البته شرکت سامسونگ از هر دو لوگو یعنی با بیضی و بدون بیضی نیز استفاده می کند که یکی از آنها به عنوان لوگو اصلی شناخته می شود و دیگری به عنوان لوگو دوم و ثانویه مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت های زیر مجموعه و گروه های سامسونگ نیز از لوگوو بیضی برای تبلیغات خود استفاده می کنند که این امر نشان دهنده محبوبیت لوگو در میان سازندگان و مصرف کنندکان است.

عناصر اصلی لوگو سامسونگ

لوگو سامسونگ با اینکه لوگویی بسیار ساده است اما بسیار جذاب و ماندگار است که هیچ عنصر اظفه ای در آن نیز وجود ندارد. لوگو سامسونگ بعد از طراحی دوباره در سال 2005 تنها از نام شرکت تشکیل شد که در بعضی از نسخه های آن دارای تایپوگرافی آبی بر روی پس زمینه سفید و در برخی دیگر از نسخه های لوگو یک مربع آبی با یک تایپوگرافی سفید تشکیل شده است. البته در برخی از زیر مجموعه های این شرکت از نسخه لوگو سامسونگ با بیضی آبی مورد استفاده قرار می گیرد.

سبک طراحی لوگو سامسونگ

لوگو این برند به سبک تایپوگرافی طراحی شده است که یکی از رایج ترین سبک های طراحی در زمینه تکنولوژی بشمار می رود. لوگو تایپ از نام کامل این برند تشکیل می شود. در این لوگو نام کامل برند یعنی Samsung عنصر اصلی لوگو به حساب می آید که آن ها را با حروف بزرگ نوشته اند که باعث ماندگاری بیشتر در ذهن مخاطبان می شود.

پالت رنگی لوگو سامسونگ

رنگ لوگو هر یک از لوگو های سامسونگ با یکدیگر متفتئت است اما ترکیبات رنگی آن ثابت بوده است و تنها رنگ ها از جایی به جای دیگر منتقل میشوند. یعنی برای مثال در نسخه های مربع و بیضی، اسم نبرندبا رنگ سفید بر روی پس زمینه آبی نوشته شده است و در آخین نسخه از لوگو سامسونگ بر عکس آن طراحی شده است. رنگ های سفید و آبی رنگ هایی آرامش بخش هستند و در کنارهم استفاده شدن این دو حس راحتی و اعتماد را به مخاطبان خود انتقال می دهد.

نوع فونت لوگو سامسونگ

برای لوگو سامسونگ طراحان از یک فونت سنس سریف سفارشی استفاده کردند که می توان گفت مشابه نسخه هایی از سری فونت  Helvetica black و یا  DDT Cond Semibold می باشد. یکی از ویژگی های این فونت که از بقیه فونت ها متمایز است شکل منحصر بفرد حرف A است که بدون داشتن نوار افقی طراحی شده است. این روش طراحی لوگو سامسونگ نشان دهنده نوآوری و خلاقیت است.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با داستان جالب پیدایش برند سامسونگ آشنا کنیم و تاریخچه طراحی لوگو سامسونگ را برای شما مورد بررسی قرار دادیم و امیدواریم از خواندن این مطلب لذت کافی را برده باشید. شرکت لوگونشان متشکل از تیم طراحی لوگو حرفه ای می باشد و با سالها تجربه در طراحی لوگو برای انواع کسب و کارها می کوشد تا برای بیزینس شما  لوگو به یاد ماندنی طراحی کند. کارفرمایان و حاصبان کسب و کار می توانند برای ثبت سفارش طراحی لوگو به صفحه اصلی مراجعه کنند و در صورت تمایل می توانند در قسمت نمونه کار از پروژه های انجام شده ما دیدن فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید