لوگونشان
لوگو نوتلا

بررسی لوگو نوتلا | تاریخچه لوگو نوتلا

جدول محتوا

نوتلا (Nutella) یکی از محبوب ترین و خوش مزه ترین شکلات های جهان به شمار می رود که محصولات خود را در سال 1964 میلادی به بازار عرضه کرد. لوگو نوتلا نبز یکی از لوگوهای ساده ای به حساب می آید که در عین سادگی قابل تشخیص و جذاب می باشد. لوگو نوتلا تا به امروز 3 بار در طی سال ها تغییر پیدا کرده است. این شکلات های فندقی خوش مزه، محصولاتی با دستور ایتالیایی می باشد که به واسطه تولید این محصولات خوش طمع شرکت نوتلا به یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید شکلات در جهان تبدیل شده است و محصولات خود را به سراسرا جهان از جمله ایران صادر می کند. لوگو نوتلا به سبک لوگوتایپ طراحی شده است و با استفاده از رنگ های قرمز و مشکی به لوگویی تبدیل شده است که تا سالیان سال در ذهن مخاطبان خود می ماند. ممکن است در نگاه اول لوگو نوتلا ساده به نظر برسد اما با کمی توجه، متوجه می شوید راز موفقیت لوگو همین سادگی در طراحی لوگو است که آن را به لوگویی ماندگار تبدیل کرده است. در ادامه این مقاله شما را بادستان پیدایش این برند شکلات سازی بی نظیر آشنا خواهیم کرد و شما را در جریان جزئیات کامل تغییرات لوگو در طی سال ها قرار خواهیم داد. پس اگر شما نیز یکی از طرفداران ابن سکلات های خوش مزه هستید، تا پایان مطلب همراه لوگو نشان باشید.

لوگو نوتلا

داستان پیدایش برند نوتلا

قبل از آنکه بسراغ بررسی لوگو نوتلا برویم باید با داستان پیدایش برند نوتلا آشنا شویم. بعد از جنگ جهانی دوم به دلیل قیمت بالای کاکائو، یک قرد قناد اهل ایتالیا به نام پیتر فررو در سال 1946 تصمیم گرفت برای تولید بیشتر کاکائو . شکلات با قیمت بسیار مقرون بصرفه فندق را جایگزین کاکائو کند؛ زیرا در محل سکونت وی یعنی شهر آلبا درخت های فندوق فراوانی وجود داشت و به همین علت تهیه فندق بسیار راحت تر و کم هزینه تر نیز بود. آقای فررو با ترکیب فندوق، شکر و کمی کاکائو یک خمیر بسیار خوش طمع آماده کرد و آن را گیندوجات(Giandujot) نامید . گیندوجات می توان گفت نوعی شکلات سفت بود که با ترکیبات و ظاهر نوتلا های امروزی تفاوت داشت. این شکلات با ورقه های آلومینیومی بسته بندی شده و د قنادی خود آقای فررو بفروش می رسید و بسیاری از مردم آن زمان از این شکلات های گیندوجات استقبال بسیار خوبی کردند.

پس از گذشت جندین سال از این شکلات های پرطرفدار آقای فرروی، ایشان تصمیم گرفت در دستور پخت محصولاتش کمی تغییرات ایجاد کند. شکلات گیندوجات د اولین تغییرات خود به شکلاتی نررم تر تبدیل شد و آقای فررو تصمیم گرفت نام شکلات جدید خود را سوپرکرما(Supercrema) بگذارد  که مانند نوتلا های امروزی می توان آن را بر روی نان مالید. این محصول نیز مانند محصولات قبلی آقای فررو مورد استقبال مردم قرار گرفت و فروش بسیار زیادی پیدا کرد؛ زیرا در آن زمان تنها فشر مرفه جامعه می توانستند شکلات خریداری کنند، آما با رونمائی از سوپر کرما با قیمت بسیار مناسب تر تقریبا تمام اقشار جامعه قادر به خریداری این شکلات ها بودند و به همین علت شکلات های سوپرکرما به یکی از محبوب ترین شکلات های تولید شده تبدیل شد. تولید شکلات های سوگرکرما در واقع نقطه شروع برند نوتلا بود که ترکیبات آن کمی بعد توسط فرزند ارشد آقای فررو تغییراتی کوچکی پیدا کرد و در سال 1964 منجر به تولید محصولی تازه به نام شکلات صبحانه نوتلا شد و پیدایش برند نوتلا نیز از همان نقطه آغاز شد.

برند ایتالیایی تبار نوتلا در حال حاضر یکی از معروف ترین و محبوب ترین برند های تولید شکلات محسوب می شود که سالیانه به طور متوسط 365 میلیون کیلوگرم نوتلا به بازار عرضه می کند. جالب است بدانید که بیش از یک چهارم فندق دنیا برای تولید شکلات های نوتلا صرف می شود. کلمه نوتلا از ترکیب دو قسمت Nut و  Ella تشکیل شده است که در قسمت اول به فندق اشاره دارد و در بخش دوم نوعی پسوند غذایی ایتالیایی مانند کارامل است که در انتهای بیشتر غداهای ایتالیایی مثل کاراملا یا موزارلا قرار می گیرد. محبوبیت این شکلات در جهان به قدر زیاد است که روز پنجم فوریه (16 بهمن)  را روز جهانی نوتلا نامیده اند.

 

برسی لوگو نوتلا در طول تاریخ

برسی لوگو نوتلا در طول تاریخ

همان طور که در بخش های قبل اشاره کردیم، لوگو نوتلا تا به حال 3 مرتبه تغییر پیدا کرده است و در نهایت به لوگو موفق امروزی نوتلا تبدیل شده است. در ادامه این مقاله شما را ددر جریان جزئیات هر سه لوگو نوتلا قرار خواهیم داد پس با لوگو نشان همراه باشید.

لوگو نوتلا 1964 – 1951

اولین لوگو نوتلا در سال 1951 با تولید شکلات سوپرکرما طراحی شد. البته در آن زمان هنووز برند نوتلا و خط تولید محصولات بی نظیرش گسترش پیدا نکرده بود و فعالیت آقای فررو تنها در قنادی خودش محدود بود. این شکلات های خوشمزه در یک شیشه و با یک برچسب کرمی رنگ به فروش می رسید که پس از گذشت چند مدت توانسب نبض بازار را بدست بگیرد و به محصولی پرطرفدار و محبوب تبدیل شود. لوگو شکلات های سوپرکرما با استفاده از نام محصول یعنی سوپرکرما و با رنگ نارنجی و با پس زمینه کرمی طراحی شد. کلمه گینوجات که در واقع مدل سفت شده همین محصول بود و از دستورالعمل سوپرکرما الهام گرفته شده بود نیز بالا لوگو به صورت کوچک تر و با رنگی ملایم تر درج شد.

این نماد را نمی توانیم به عنوان لوگو نوتلا در نظر بگیریم زیرا در زمان این شکلات ها، برند نوتلا و شکلات های خوشم طعهش با فرمول امروزی هنوز رونمائی نشده بود. اما این برچسب ساده در آن زمان به نماد تجاری رسمی شکلات سوپرکرما تبدیل شد که بر روی تمامی شیشیه های شکلات به عنوان نشان تجاری محصولات چسبانده می شد.

لوگو نوتلا 1964 – 1970

در سال 1964 بود که پیتر فررو تولید سوپرکرما ا متوقف کرد و از محصول تازه خود یعنی نوتلا رونمائی کرد و آن را به سراسر اروپا صادر کرد. لوگو نوتلا که چیه شباهتی به لوگو پیشین نداشت و با تولید محصولات جدید لوگو محصولات خود را نیز تغییر داد و توسط طراح لوگو حرفه ای طراحی شد. لوگو نوتلا با مقایسه با لوگو قبلی ساده تر به نظر می رسد و در عین سادگی ماندگارتر نیز است و بر اساس اصول جدیدتر طراحی لوگو خلق شده بود. طراح لوگو حرفه ای نوتلا، سبک لوگوتایپ را برای طراحی لوگو جذاب انتخاب کردند و از به کار برردن عناصر اضافی در آن پرهیز کردند تا در نتیجه به طرحی خاص و مینیمال دست پیدا کنند.

همان طور که در طراحی لوگو نوتلا مشاهده می کنید، لوگو نوتلا با حروف کوچک نوشته شده که حرف اول آن یعنی n با رنگ سیاه و سایر حروف لوگو با رنگ قرمز نوشته شده است. فونت لوگو نوتلا فونتی ساده و بسیار خوانا است و شاید دلیل ماندگاری لوگو نوتلا نیز همین موضوع و سبک طراحی لوگو باشد. البته قسمت بیشتر ماندگاری لوگو به پالت رنگی لوگو برمی گردد که سبب متمایز شدن این لوگو با لوگو های مشابه آن زمان شد.

لوگو نوتلا 1970 – تا به امروز

لوگو نوتلا در سال 1970 مقداری تغییر پیدا کرد اما این تغییرات به قدری نامحسوس بودند که اکثر طرفداران این شکلات های خوشمزه متوجه این موضوع نشدند. اما با کمی دقت به هر دو لوگو می توانید تغییرات را مشاهده کرده و ظرافت لوگو فعلی را با مقایسه با لوگو قبلی متوجه شوید. برای مثال نسخه فعلی لوگو نوتلا کمی درست تر و پر رنگ تر از نسخه ی پیشین لوگو نوتلا است؛ این پررنگ بودن نوعی یادآور غلظت مطلوب شکلات های نوتلا است. از آن رو که کلمه نوتلا(Nutella) در این لوگو به عنوان نماد تجاری این برند در نظر گرفته می شود، با پررنگ شدن رنگ ها وضوح بیشتری پیدا کرده و لوگو نوتلا را می توان از مسافت های دور تشخیص داد و همچنان جذاب به نظر می رسد.

لوگو نوتلا در مقایسه با نسخه های قبلی لوگو در جزئیات، دارای تغییراتی است که به صورت نامحسوس سبب جذابیت بیشتر لوگو شده اند اما در عین حال تغییر خاصی در شکل ظاهری لوگو ایجاد نکرده اند. انجام چنین تغییرات کوچکی که سبب جذابیت دوچندان لوگو می شود کار بسیار هوشمندانه وخلاقانه ای است؛ زیرا طراحی لوگو تازه معمولا برای کسب و کار ها چالش های بسیاری را به همراه دارد به خصوص اگر لوگو پیشین برند موفق بوده باشد و مخاطبان توانسته باشند با لوگو ارتباط برقرار کنند. لوگو نوتلا نیز در طی چندین سال به لوگو محبوب تبدیل شده بود که تغییرات کلی آن می توانست چالش های بسیاری را برای برند بوجود بیاورد.

 

بررسی جزئیات طراحی لوگو نوتلا

بررسی جزئیات طراحی لوگو نوتلا

حال که با هر سه نسخه لوگو نوتلا و داستان پیدایش این برند آشنا شدید، در بخش های بعدی المان ها و عناصر طراحی آخرین نسخه لوگو نوتلا را برای شما باز خواهیم کرد و آنرا مورد تحلیل قرار خواهیم داد.

سبک طراحی لوگو Nutella

لوگو نوتلا به روش لوگوتایپ طراحی شده که به عنوان یکی از سبک های رایج طراحی لوگو حرفه ای به شمار می آید. بسیاری از برند های محبوب و مشهور جهانی مانند لوگو کوکاکولا، گوگل و لوگو سامسونگ نیز به همین سبک طراحی شده اند. در این سبک از طراحی لوگو نام برند به عنوان مهم ترین عنصر لوگو نقش بازی می کند که به این روش لوگو نوشتاری نیز گفته می شود. لوگو نوتلا نیز به همین شکل طراحی شده است و نام برند یعنی نوتلا به عنوان عنصر اصلی لوگو مورد استفاده قرار می گیرد. این سبک طراحی لوگو موجب ماندگاری نام در ذهن مخاطبان می شود و به سرعت نام تجاری با هویت کسب و کار ارتباط می گیرند. اما تنها عامل موفقیت برند سبک طراحی لوگو نبود بلکه پالت رنگی مناسب لوگو و فونت جذاب نیز نقش بسیار مهمی را در موفقیت لوگو برند ایفا می کنند.

پالت رنگی لوگو نوتلا

استفاده از دو رنگ قرمز و مشکی در لوگو نوتلا انتخااب بسیار هوشمندانه ای بود که طراح لوگو حرفه ای برای بیشتر شدن میزان جذابیت لوگو و قدرت تاثیرگذاری بیشتر استفاده کرد. لوگو نوتلا یکی از موفق ترین لوگو های قرمز این کره خاکی محسوب می شود؛ زیرا رنگ قمز به عنوان یک رنگ گرم شناخته می شود که بیش از هر رنگی می تواند نظر مخاطب را به خود جلب کند. این رنگ نشان دهنده عشقو محبت است که احساسات مثبتی را در قالب لوگو به مخاطبان منتقل می کند.

زمانی که مخاطبان حس مثبتی را در لوگو برند داشته باشند، حتما برای یک بار هم که شده از محصولات و خدمات برند استفاده خواهند کرد. لوگو موفق نوتلا نیز نقش بسیار مهمی را در فروش محصولات برند نوتلا ایفا می کند. رنگ مشکی هم به عنوان رنگ مکمل لوگو انتخاب شد و به لوگو روح بخشیده است. ممکن است طرح یا لوگویی که کاملا قرمز باشد حس خوبی را در مخاطب ایجاد نکند اما ترکیب این رنگ با رنگ مشکی می تواند جذاب باشد. به صورت کلی ترکیب سه رنگ مشکی، سفید و قرمز در کنار یکدیگر بعنوان کلاسیک ترین و سنتی ترین ترکیبات سه رنگی در دنیای طراحی لوگو محسوب می شود که آن را می توانیم به وضوح در طراحی لوگو نوتلا مشاهده کنیم.

فونت لوگو نوتلا

فونت لوگو نوتلا، فونتی ساده و جذاب است که مخاطبان براحتی قادر به خواندن آن هستند. فونت بکار رفته برای طراحی لوگو نوتلا بسیار شبیه به فونت  neue singular H black است؛ اما همان طور که در بخش های قبل اشاره کردیم قسمت بالایی حرف t در لوگو بطور مورب طراحی شده است که یک نوآوری در طراحی لوگو محسوب می شود. با این حال لوگو نوتلا یکی از بهترین نمونه لوگو های لوگوتایپ بشمار می رود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با داستان جذالب پیدایش برند نوتلا آشنا سازیم و شما در با جزئیات هر سه نسخه لوگو نوتلا آشنا کردیم و آن ها را برای شما مورد بررسی قرار دادیم. لوگو نشان امید وار است از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید و همچنین می توانید ثبت سفارش طراحی لوگو خود را با لوگو نشان که از جدیدترین روش ها و متدهای روز برای طراحی لوگو استفاده می کند را تجربه نمائید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید