لوگونشان
برند ورساچه

بررسی تاریخچه لوگو ورساچه و داستان پیدایش برند ورساچه

جدول محتوا

تاریخچه لوگو ورساچه از دسته داستان هایی است که شنیدنش خالی از لذت نیست و برای هر شخصی که حداقل یک بار این لوگو جذاب را دیده باشد می تواند جالب باشد. لوگو ورساچه از جمله لوگوهایی است که راز های بسیای را در خود پنهان کرده است.

در واقعیت لوگو ها، بسیاری از صاحبان برند نمادی را به عنوان لوگو شرکت خود انتخاب می کنند که علاقه بیشتری به آن داشته باشند و کمتر مرموز هستند. از لوگو های گوناگون مانند لوگو اپل گرفته تا لوگو شرکت های خودرو سازی مانند لوگو تویوتا یا لوگو پورشه می توان مشاهده کرد که رمز و از خاصی در خود پنهان نکرده اند.

اما می توان علت سادگی این لوگو ها را به داستان پیدایش آنها یا ماموریت هایی که در مسیر برندینگ انجام داده اند نسبت داد که دائما در معرض چالش های مختلف قرار می گیرند و هر فردی تفسیر خودش را نسبت به لوگو بیان می کند. لوگو ورساچه نیز به همین شکل است که با طراحی ساده اما جذاب شکل گرفته است.

لوگو نشان در این مقاله قصد دارد شما را با داستان پیدایش و تاریخچه لوگو ورساچه آشنا کند. ممکن است انتظار داشته باشید.

اول از این که به سراغ  داستان پیدایش برند ورساچه برویم، از رمز و راز های لوگو ورساچه برای شما بگوییم. هرچند که داستان های بسیاری درباره مدوسای لوگو ورساچه وجود دارد. اما سوال اصلی اینجاست که طراح لوگو یا مالک برند برای ایده پردازی این لوگو راز هایی برای مخفی کردن دارد یا خیر؟ برای دریافت پاسخ این سوال تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

برند ورساچه

برند ورساچه

قبل از این که به بازکو کردن تاریخچه لوگو ورساچه بپردازیم، باید اول از همه کمی بهتر این برند محبوب را بشناسیم. برند ورساچه برندی ایتالیایی است که در حوزه تولید پوشاک و مد فعالیت می کند. ورساچه توسط شخصی به همین اسم، یعنی جیانی ورساچه در سال 1978 در ایتالیا تاسیس شد.

برند ورساچه در حال حاضر که شما این مقاله را مطالعه می کنید، یکی از معتبر ترین و بهترین برند هایی محسوب می شود که در زمینه مد و گوشاک فعالیت می کند. آقای ورساچه یک خیاط زبر دست بود که به کار دوخت لباس علاقه بسیاری داشت و با داشتن 31 سال سن برند ورساچه را با کمک برادر بزرگتر خود تاسیس کرد.

برادران ورساچه فعالیت خود را با یک بوتیک در میلان ایتالیا شروع کردند و برای موفقیتی که امروزه مشاهده می کنیم سختی های بسیاری را پشت سر گذاشته ان. بخاطر خلاقیت بسیار زیاد آقای جیانی ورساچه در تولید و دوخت لباس های شب و مدلینگ در مدت کوتاهی محصولات این برند به یکی از جذاب ترین لباس ها میان مردمان آن زمان تبدیل شد.

آقای ورساچه در سال 1986 به دلیل خلاقیت بالا توانست لقب شوالیه هنر را از رئیس جمهور آن زمان ایتالیا دریافت کند. حالا برند ورساچه در زمینه های مختلفی مانند طراحی داخلی خودرو و تولید پوشاک مردانه و زنانه و اکسسوری های گوناگون فعالیت می کند که محصولات و خدمات این برند به یکی از ارزشمند ترین و می توان گفت گران قیمت ترین محصولات تبدیل شده است.

همچنین وظیفه دوخت و تولید لباس های سلطنتی نیز بر عهده برند ورساچه می باشد و از همین راه این برند به یکی از پردرآمد ترین برند های تولید پوشاک در سراسر جهان تبدیل شده است. تااریخچه ورساچه می تواند مانند خود برند با شکوه باشد.

تاریخچه لوگو ورساچه

لوگو ورساچه (versace) مانند مالکان این شرکت تغییرات بسیاری پیدا کرده است. مرگ بسیار مرموز و مشکوک به خودکشی مالک اصلی برند، لوگو مدوسای ورساچه را مرموزتر می سازد.

آقای ورساچه یک تاجر بسیار موفق بود. از همین رو وی می دانست که هیچ کسب و کاری نمی تواند بدون لوگو در بازار پررقابت تولید پوشاک دوام بیاورد. ایشان پس از گذشت دو سال از تاسیس برند از اولین لوگو روساچه رونمائی کرد. در آن سالها لوگو ورساچه لوگویی شاده به نظر میرسید و تنها نام جیانی ورساچه به زبان لاتین در لوگو به چشم می خورد.

در آن زمان ها به علت عدم پیشرفت های گرافیکی فونت لوگو ورساچه نیز معمولی طراحی شده بود. اما در سال 1990 لوگو ورساچه با فونتی جذاب تر و بهتر به دست طراحی سپرده شد. در این نسخه از لوگو ورساچه نام کوچک مالک اصلی بعنی جیانی در بالا لوگو و در قسمت پایینی نام خانوادگی مالک یعنی ورساچه درج شده بود.

در سال 1993 بود که ججیانی ورساچه از نماد مدوسا برای لوگو ورساچه رونمائی کرد. از همان سال تا به امروز این لوگو تغییرات زیادی پیدا نکرده است و تنها هر چند سال یک بار فونت یا میزان رنگ لوگو به دست طراح لوگو حرفه ای بروز می شود.

درک و مفهوم لوگو ورساچه

درک و مفهوم لوگو ورساچه

تاریخچه لوگو برند ورساچه با یک خانم باستانی افسانه ای گره خورده است. شاید نام مدوسا در فیلم های علمی و تخیلی هالیوود به گوش شما خورده باشد. خانمی زیبا با مو های مار که در همه داستان های فیلمی در مکانی تاریک و وحشتناک گیر کرده است. این زن نمادی است که در طراحی لوگو ورساچه از او استفاده شده است.

اگر بخواهیم واضح تر درباره این خانم صحبت کنیم می توانیم بگوییم، مدوسا یک افسانه یونان باستان است که خدایان او را سرزنش و مجازات می کنند و مدوسا را به یک معبد تاریک تبعید می کنند. مدوسا مار هایی بر روی سر خود دارد که هر بار شخصی به آنها نگاه می کند، تبدیل به سبگ خواهد شد. جنگجویانی که می خواستند بر مدوسا پیروز باشند نباید به چشم های او نگاه کنند. انرژی و اغوایی که در نگاه چشم های مدوسا وجود دارد، وی را تبدیل به نمادی موفق برای برند ورساچه کرده است. بانویی زیبا که هر شخصی را به خود جذب می کند و او را مات و مبهوت خود می کند.

البته تاریخچه لوگو برند ورساچه به مدوسا ختم نمی شود. اگر کمی دقت کنید می توانید دور تا دور لوگو طرح های زیبا و باستانی را مشاهده کنید. این طرح در فرهنگ یونان باستان به معنای چرخش به دور سرنوشت است. می توان این جمله را به معنی زندکی و خورشید و دور روزگار خودمان نسبت دهیم که برای ما ایرانی ها جایگاه بسیار ویژه ای دارد. یونانی ها نیز مانند ما ایرانی ها داستان های بسیاری درباره افسانه هایشان دارند. ترکیب مدوسا با چرخه زندگی نمای کلی برند ورساچه را نمایش می دهد.

ممکن است لوگو ورساچه به زندگی غم انگیز مدوسا اشاره داشته باشد که یک بانوی زیبا به نقطه ای تاریک تبعید شده است و زیبایی ایشان باعث دردسر وی می شود. اما چیزی که ممکن است در تاریخچه لوگو ورساچه عجیب به نظر برسد. استفاده از یک زن گناهکار و شرور است که شاید از آن برای لوگو صنعت پوشاک جالب به نظر نرسد.

به همین علت بسیاری از افراد بر این باورند که نشان تجاری ورساچه، رمز و راز های بیشتری را در خود پنهان کرده است که تا به امروز کسی از آنها خبر نداشته است. اما شکی نیست که در این لوگو با وجود اینکه طرح گرافیکی خاصی ندارد و از پالت رنگ خاصی نیز استفاده نکرده است به یکی از مرموزترین و خاص ترین لوگو های جهانی تبدیل شده است.

چرا مدوسا و افسانه های یونانی در لوگو یک شرکت مد و پوشاک به کار رفته است؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا برای طراحی لوگو برند ها از افسانه های یونانی استفاده شده است؟  پاسخ این سوال بسیار ساده است. اگر شخصی در دنیای امروزی قصد طراحی لوگو حرفه ای برای برند خود را داشته باشد، مسلما می تواند با استفاده از المان ها و ابزار های گرافیکی مدرن عناصر مختلفی را برای طراحی لوگو بکار بگیرد.

طراحی نماد های تجاری یکی از شغل های اینترنتی پردرآمد به شمار می رود. اما باید به خاطر داشته باشید که جیانی ورساچه پیش از آن که تاجر شود و به تجارت علاقه مند شود به کار دوخت و دوز نیز علاقه بسیار زیادی داشت. ایشان به دلیل علاقه به فرهنگ یونان باستان و افسانه های آن این لوگو را بدون هیچ ارتباطی با صنعت مد و فشن انتخاب کرده است. می توان گفت همین علاقه آقای ورساچه به داستان ها و روایات یونانی بود که لوگو برند ورساچه کمترین تغییرات را داشته باشد. هرچند نمی توان داستان جذاب مدوسا را در انتخاب چنین لوگویی را نادیده گرفت، اما به نظر می رسد قبل از آن که این لوگو تجاری باشد، آقای ورساچه از روی علاقه این لوگو را انتخاب کرده است.

تحلیل و بررسی شکل و نمای ظاهری لوگو ورساچه

لوگو ورساچه از نظر ظاهری در طول سالها تغییرات و تفاوت های زیادی نداشته است. برند ورساچه از همان ابتدا شروع فعالیت خود نام کامل جیانی ورساچه را در یک خط افقی برای لوگو در نظر گرفته بود. بعدها در نسخه های جدیدتر لوگو ورساچه نام جیانی ورساچه در قسمت پایین لوگو قرار گرفت.

پس از رونمائی از سر مدوسا، لوگو دارای یک شکل دایره ای بود که دور آن طرح های یونانی کار شده بود و در وسط این دایره مدوسا با مو های مار مانندش وجود داشت که همه را در آن زمان شگفت زده کرده بود.

بیشتر مطالعه کنید: نکات و اصول طراحی لوگو شیر

بررسی فونت بکار رفته در لوگو ورساچه

فونت بکار رفته برای لوگو ورساچه فونتی خاص بوده که طراحان لوگو آن را به صورت اختصاصی طراحی کرده بودند. یعنی این فونت فقط برای طراحی لوگو ورساچه تعریف شده بود. اما اشخاصی که قصد دارند از این فونت برای طراحی لوکو خود استفاده کنند می توانند از فونت های شبیه به فونت ورساچه مانند Radiant peignot، Peigion Medium، Radiant RR Bold استفاده کنند.

بررسی پالت رنگی لوگو ورساچه

بررسی پالت رنگی لوگو ورساچه

پالت رنگی لوگو ورساچه نشان دهنده سادگی و پرهیز آن از پیچیدگی های نشان های تجاری امروزی است.  در ابتدای شروع فعالیت لوگو ورساچه چیزی به جز یک فونت ساده مشکی نبود و در سال 1990 نیز این فونت تغییر پیدا کرد، اما باز هم چیزی به غیر از یک نوشته مشکی نبود. در سال 1993 که مدوسا به طراحی لوگو ورساچه اضافه شد و لوگو کاملا با نسخه های قبلی خود متفاوت شده بود باز هم هیچ پالت رنگی به لوگو اضافه نشد.

در سال 1997 با تغییرات جزئی، لوگو ورساچه تقریبا شبیه به یک سکه قدیمی مسی طراحی شد. این تغییرات مدوام زیادی برای برند ورساچه نداشت و مجددا در سال 2008 لوگو را به شکل قدیمی خود و بدون هیچ پالت رنگی به دست طراحی سپرده شد.

عناصر بکار رفته در لوگو ورساچه

همان طور که میدانید برای طراحی یک لوگو منحصر بفرد لازم است از تکنیک های خاص و علم روانشناسی استفاده کنیم. لوگو ورساچه نیز از این قاعده دو نیست و دارای عناصر خاصی بوده که می تواند علت جذابیت لوگو ورساچه باشد. در بخش های بعدی قصد داریم شما را با عناصر به کار رفته در لوگو ورسساچه را مورد بررسی قرار دهیم.

عدم وجود پالت رنگی در لوگو

همان طور که قبل تر اشاره کردیم طراحی لوگو ورساچه بدون پالت رنگی طراحی شد و مانند همیشه از یک نماد بی رنگ در این حوزه استفاده کرده است.این موضوع برای برند ورساچه به یک ویژگی تبدیل شد و آنها می توانند لوگو خود را بر روی همه محصولاتشان با هر رنگی درج کنند.

لوگو ورساچه نشان دهنده غرور برند

مدوسا در تاریخ یونان باستان، خانمی مغرور بود که برای عفو خود دست به طلب بخشش نبرد. مشاهده مدوسا در لوگو ورساچه می تواند نشان دهنده غرور این برند باشد و از محصولات خود اطمینان بسیاری دارند. همین موضوع برای برند یک تبلیغ بسیار جذاب محسوب می شود.

افسانه ای بودن لوگو

آخرین موضوعی که می توانیم به آن بپردازیم، افسانه ای بودن لوگو ورساچه است. ورساچه با طراحی چنین لوگو به مخاطبان خود می رساند که قدمت برند بسیار طولانی است و از زمان های دور به این کار یعنی دوخت پوشاک مشغول است. می توان گفت که با طراحی چنین لوگویی این شکت قصد دارد خود را مانند طراحی لوگو ورساچه، افسانه ای بنامد.

در نهایت

شاید اگر قصد داشته باشیم لوگو ورساچه را مقایسه کنیم، متوجه شویم لوگو ورساچه آنچنان خاص نیست و از نظر طراحی نمتوان به آن نمره بالایی دا. اما اینکه می توان این لوگو را در بین 10 لوگو برتر جهان دید و مخاطبان با یک نگاه کوچک قادر به تشخیص این لوگو هستند، واقها شگفت انگیز است. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تاریخچه افسانه ای لوگو ورساچه آشنا کنیم و عناصر این لوگو را مورد بررسی قرار دادیم. لوگو نشان امیدوار است از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید