لوگونشان
لوگو پورشه

تحلیل و بررسی لوگو پورشه و تاریخچه آن

جدول محتوا

شرکت پورشه یکی از معروف ترین و محبوب ترین شرکت های خودروسازی آلمانی به شمار می رود که در حوزه طراحی و تولید خودرو های اسپورت و مجلل تخصص خاصی دارد.

لوگو پورشه نیز از دسته نماد های تجاری قابل تشخیص است که از عنصر های بصری متعددی تشکیل شده است و کمتر شخصی پیدا می شود که نتواند این لوگو جذاب و خودرو های لوکس این برند را نشناسد. اما سوال اینجاست که لوگو پورشه چه مفهومی دارد و اصلا لوگو پورشه چیست؟

نشان تجاری پورشه تشکیل شده از یک اسب درحال پرش است که مفهومی از زیبایی، ظرافت و تجمل نشان می دهد که به عنوان یکی از خاص ترین لوگو های طراحی شده در صنعت خودروسازی محسوب می شود. از این رو بیشتر افراد با دیدن لوگو پورشه به یاد خودرو های بینظیر و پرسرعت پورشه می افتند و قادر هستند لوگو پورشه را در سریع ترین زمان شناسایی کنند.

همه عناصر موجود در تصویر ذهن باز و مثبت به دلیل خلق یک نشان تجاری و هویت بصری خیره کننده برای این برند در ذهن افراد شکل گرفته است. در ادامه این مقاله تاریخچه لوگو پورشه را برای شما باز می کنیم و تغییرات عناصر لوگو در طی سالهای جاری برند پورشه را برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد و شما را با داستان جالب شکل گیری این برند آشنا خواهیم کرد. پس اگر علاقه مند به این اتوموبیل های پرسرعت و مجلل هستید تا پایان مطلب با لوگو نشان همراه باشید.

 

لوگو پورشه

تاریخچه برند پورشه

شرکت پورشه در سال 1931 توسط آقای فردیناند پورشه در شهر اشتوتگارد واقع در کشور آلمان و با نام تجاری DR. Ing H. C. F. Porsche راه اندازی شد. این برند در ابتدای فعالیت خود با ارائه خدمات مهندسی، توسعه کسب و کار و مشاوره آغاز کرد و به تدیج شروع به طراحی خودرو کرد. اولین اتوموبیل شرکت پورشه به دستورات دولتی آلمان نازی و با هدف تولید خودرو مردمی ساخته شد. این ماشین فولکس واگن که در معنای لغوی ماشین مردمی ترجمه می شود فولکس واگن بیتل نام داشت که انقلابی بزرگ در صنعت خودرو سازی بوجود آورد و درحال حاضر یکی از موفق ترین و بهترین خودرو های ساخته شده در جهان به شمار می رود. از آن رو که نقطه شروع فعالیت برند پورشه با جنگ جهانی یکی بود، محدودیت هایی برای قطعات اولیه تولید اتوموبیل وجود داشت. اما شرکت پورشه توانست توجه هیتلر را به خود جلب کند و موسس این برند یعنی آقای پورشه نیز برای تحقق اهداف خود که تولید ماشین های لوکس بود توانست با حمایت هیتلر یک خودرو لوکس و سریع را برای شرکت در مسابقات جایزه بزرگ طراحی کند. اما این همکاری و حمایت چندان عمر زیادی نداشت و فردیناند پورشه بدلیل همکاری با سردسته نازی ها یعنی هیتلر دستگیر و زندانی شد. در زمان غیاب وی فرزند آقای پورشه امور شرکت را بدست گرفت و طراحی و تولید ماشین را ادامه داد. پس از مدتی نیز موسس برند از زندان آزاد شد و با شراکت با فرزند خود یک برند جدید برای تولید خودرو های لوکس تاسس کردند که از بهترین خودرو های این برند می توانیم به porsche 911 و Carrera RS اشاره کنیم.

 

معنای لوگو پورشه

پورشه شرکتی است که برای سنت ها ارزش بسیاری قائل است و آنها را با نوآوری ترکیب می کند. همه ماشین های لوکس و خفن دارای ظرافت خاصی در طراحی درونی و ظاهری خودرو هستند که خودرو های پورشه نیز از این قائده مستثنی نیستند. نشان تجاری یکی از فاکتور های زیبایی ظاهری خودرو بحساب می آید که لوگو پورشه نیز نقش بسار مهمی را در زیبایی ماشین های این برند ایفا می کند. لوگو پورشه یک میراث تاریخی و ارزشمند است که در قالب هنر  و قدرت محصور می شود. لوگو پورشه در واقع مفاوت میان سنت و نوآوری است که ایده اولیه آن را آقای فردیناند پورشه مطرح کرد. این مهندس خودروساز از نشان ایالت مردم آزاده وورتمبرگ برای هویت بصری برند خود استفاده کرد تا اصالت خود را با این نشان تجاری به مخاطبان خود معرفی کند. اما لوگو پورشه نشان دهنده چه چیزی است و چه معنی می دهد؟

اولین لوگو پورشه در سال 1922 طراحی شد. این نماد متشکل شده از یک تاج بسیار بزرگ و با گوزن در دو طرف آن طراحی شد که با نشان دولتی نازی ها شبیه بود. لوگو پورشه همچنین دارای نشانه هایی از زمین های پرورش اسب است که اولین کارخانه غیر رسمی پورشه در آن افتتاح شد. اما در آخر نماد ملی اشتوتگارد با یک اسب مشکی رنگ بر روی زمین زرد دذر سال 1938 به تصویب رسید و بعد از آن نیز به عنوان عنصر ثابت نماد تجاری برند پورشه مورد استفاده قرار گرفت و به لوگویی ماندگار از این برند خوش نام تبدیل شد.

تاریخچه لوگو پورشه

نماد تجاری پورشه از ابتدای فعالیت غیر رسمی برند تا به حال 5 بار دستخوش تغییر کرده است و از سال 1963 نیز بدون تغییر مانده است. در قسمت بعدی مقاله لوگو پورشه را در طول زمان برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد.

لوگو پورشه 1922

لوگو پورشه 1922 – 1938

اولین لوگو طراحی شده برای برند پورشه قبل از تاسیس رسمی برند انجام شد. اولین لوگو پورشه تصویر دو گوزن را نشان می دهد که بر روی پاهای عقب خود به سمت یک سپر ایستاده اند. گوزن ها در مخالف جهت یکدیگر نگاه می کنند و به اجزای اصلی لوگو تکیه داده اند. این کوزن ها دارای شاخ های بسیار قدرتمندی هستند که به عنوان نماد قدرت و رقابت از آنها یاد می شود. طراحی چنین لوگو برای برند پورشه بسیار مهم بود؛ زیرا این شرکت در زمینه تولید و طراحی خودروهای سوای و لوکس فعالیت می کرد و در تولیدات خود استقامت و قدرت را هدف اصلی خود قرار داد. داخل سپر زرد در رنگ لوگو نوار های مشکی و قرمز که رنگ های پرچم آلمان است به همراه شاخ های گوزن ها که به صورت متقارن قرار گرفته اند طراحی شد.

لوگو پورشه طی سالها

لوگو پورشه 1948 – 1952

لوگو پورشه پس از گذست ده سال از طراحی اولیه لوگو به دست طراح لوگو حرفه ای مجددا طراحی شد و در نسخه جدید تر خود بدون گوزن ها برگشت. این لوگو نیز از یک سپر اشرافی اما نازک تر از نسخه قبلی تشکیل شده است و نسخه اولیه لوگو پورشه را کاملا تکرار می کند و می توان گفت شبیه به هم نیز هستند. تنها فرقی که این نسخه با نسخه قبلی لوگو پورشه داشته این بود که لبه های دوتایی در امتداد لبه سپر با شاخ های نازک تر گوزن در قسمت های زرد لوگو وجود ندارد. بقیه عناصر لوگو به طور متعادل با نوار های قرمز و مشکی پوشش داده شده است.

لوگو پورشه 1952 – 1963

سومین نسخه از لوگو پوشه عمر زیادی نداشت و تنها برای 4 سال به عنوان لوگو پورشه ادامه داد. لوگو جدید پورشه در واقع ترکیبی از دو نسخه قبلی یعنی سپر اشرافی و سپر اسب درحال پش بود. طراحان لوگو حرفه ای پورشه قصد داشنتد تا سنت ها را در لوگو نگه دارند و بر ریشه های تاریخی برند نیز تاکید کنند. از این بابت برای انجام این کار از نماد معتبر ایالت ووتمبگ و اشتوتگارد استفاده کردند.

طراحان حرفه ای برای خلق چنین اثری از لوگو پورشه، یک نماد کوچک تر را در نشان بزرگتر قرار دادند؛ یعنی علامت است که تشکیل شده از 4 قسمت با 6 شاخ گوزن و هشت راه راه قرمز سیاه بود که در مرکز لوگو قرار گرفت. در قسمت های بالایی هر نشان نیز کلماتی نوشته شده است که در نوع خود خلاقیت طراح لوگو را می رساند. بر روی نشان کوچک تر کلمه Stuttgart و بر روی نماد بزرگ تر نیز نام برند یعنی پورشه نوشته شده است تا لوگو جدید علاوه بر نشان درای تایپوگرافی نیز باشد.

 

لوگو پورشه 1963

لوگو پورشه 1963 – امروز

در سال 1963 بعد از طراحی دوباره لوگو پورشه بر اساس لوگو های قبلی نسخه ای مدرن تر رونمائی شد. از آن رو که برند پورشه محصولات لوکس و با کیفیت تولید می کرد؛ نیازمند لوگویی بود که مطابق زمان و فناوری های پیشرفته باشد. در نتیجه همان سپر معروف خود را آپدیت کردند و حالت سه بعدی به لوگو دادند. این لوگو بسیار زیبا تر و ظریف تر طراحی شد و رنگ زرد جایگاه خود را به رنگ طلایی داد و بقیه رنگ ها کمی پر رنگ تر و امروزی تر شدند. بنابراین اسب مشکی مشهور لوگو پورشه حالت شیک تری بخود گرفت و رنگ شرابی جایگزین رنگ قرمز شد. سپر مرکزی لوگو با خط های مشکی نازک طراحی شد و در بخش بالایی سپر بزرگ حالت قوسی شکل به خود گرفت.

حالا لوگو پورشه بیش از 60 سال است که بدون تغییر مانده و به نشان تجاری ماندگار در ذهن مخاطبان و طرفداران ثبت شده است.

عناصر طراحی لوگو پورشه

لوگو پورشه در ظاهر لوگویی شلوغ به نظر می رسد و مخاطبان در نگاه اول ممکن است با لوگو ارتباطی برقرار نکنند. اما آرم پورشه در عین شلوغی دارای جذابیت هایی است که آن را به لوگویی خاص از یک شرکت خودروسازی تبدیل کرده است. در بخش های بعدی عناصر اصلی لوگو پورشه را آنالیز خواهیم کرد.

سبک طراحی لوگو پورشه

نماد بصری پورشه ترکیبی از نشان اصلی یعنی اسب درحال پرش و نام شرکت است که اصطلاحا به آن «لوگو ترکیبی» گفته می شود. در این سبک از طراحی لوگو یک نماد مرتبط با ارزش های برند و نام برند به عنوان عناصر اصلی لوگو بشمار می رود که همه این عناصر در کنار یکدیگر لوگویی خاص را تشکیل می دهند.

رنگ لوگو پورشه

لوگو پورشه از سه رنگ شرابی، مشکی و طلایی تشکیل شده است، اما رنگ اصلی لوگو طلایی می باشد. این رنگ نشان دهنده تجمل و ثروت است و رنگ مشکی و شرابی نمادی از قدرت و اعتبار را به مخاطبان می رسانند که همه این رنگ ها با ارزش های شرکت پورشه خوانایی کامل دارند.

فونت لوگو پورشه

برای نوشتن دو کلمه Porsche  و Stuttgart در لوگو از دو فونت مجزا استفاده شده است. فونت کلمه Porsche فونتی سفارشی محسوب می شود که دارای ظاهری ساده و شیک است و حروف آن نیز به صورت کیشده و کوتاه طراحی شده است. اما فونتی که برای نوشتن کلمه Stuttgart بکار رفته فونت سنس سریف کلاسیک است.

تمام عناصر بکار رفته در لوگو پورشه منجر به خلق چنین لوگو به یادماندنی در ذهن مخاطبان تبدیل شده است.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با تاریخچه جالب پیدایش و تاسیس برند پورشه آشنا کنیم و لوگو پورشه در طی سال ها تغییرات مورد بررسی قرار دادیم. لوگو نشان امیدوار است از خواندن این مطلب لذت کافی را برده باشید. مجموعه لوگو نشان متشکل از تیم حرفه ای طراحی لوگو است که با سالها سابقه به بهبود هویت بصری شما کمک می کند و تلاش می کند که بهترین ها را شما در اختیار داشته باشید. شما می توانید برای ثبت سفارش طراحی لوگو حرفه ای خود به صفحه اصلی مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید