لوگونشان
لوگو برند لاگوست سال 1984

نقد و بررسی لوگو لاگوست

جدول محتوا

گولو بسیار معروف و محبوب لاگوست یکی از بهرین و خاص ترین نماد های بصری در دنیای مد و پوشاک است که امروزه کمتر شخصی پیدا می شود که این برند معروف را نشناسد و حتما برای خودمان نیز پیش آمده که از لباس های این برند استفاده کنیم. برند لاگوست برندی فرانسوی است که در تمام نقاط کره زمین طرفداران خاص خودش را دارد که به عنوان تولید کننده پوشاک از آن یاد می کنند که بیشتر شهرتی که دارد را مدیون تیشرت های یقه دار است که لوگو این برند یعنی کروکدیل سبز رنگ بر روی تیشرت ها دوخته شده است. در اصل این برند اولین برندی است که لوگو خود را بر روی همه محصولات خود درج کرده که این امر باعث شد تا نشان بصری جذاب خود را یعنی لوگو لاگوست سبز را بهتر در ذهن مخاطبین خود جای بدهد، شاید یکی از دلایلی که با دیدن کروکدیل به یاد این برند معروف می افتیم همین است که این موضوع نشان دهنده خاص و منحصر بفرد بودن این برند را میرساند. لوگو لاگوست در ابتدای شروع کار خود تا به امروز 4 بار تغییرات کوچکی در طراحی لوگو خود انجام داده است و سالیان سال است که بدون ایجاد تغییرات چشم گیر از هویت بصری خود استفاده می کند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با برند لاگوست بیشتر آشنا کنیم و طراحی لوگو لاگوست را مورد نقد و بررسی قرار دهیم پس تا پایان مطلب با لوگو نشان همراه باشید.

 برند لاگوست در سال 1933 میلادی توسط رنه لاگوست (Rene lacoste) و اندره ژیلر (Andre giller) در فرانسه افتتاح شد. رنه لاگوست در دهه 90 میلادی یکی از ستارگان ورزش تنیس بود که به این ورزش هم علاقه زیادی داشت و آقای ژیلر نیز مالک یکی از بزرگ ترین شرکت تولید لباس کش بافت بود. شراکت این دو با یکدیگر به تاسیس برند لاگوست منتهی شد که البته قسمت عظیمی از شهرت و موفقیت های این برند حاصل تلاش های آقای لاگوست در ورزش تنیس بود. رنه لاگوست در دهه 30 میلادی به عنوان بهترین بازیکن تنیس دنیا شناخته شد و افتخارات و مدال های بسیاری در این زمینه کسب کرده بود. وی در سال 1930 از دنیای تنیس کناره گیری کرد و به فکر راه اندازی کسب و کار شخصی خود افتاد و زمان زیادی نگذشت که به دنیای تجارت راه گشود. علاقه لاگوست به ورزش تنیس باعث شد تا در اوایل کار خود به تولید لباس های ورزشی مخصوص تنیس مشغول شد زیرا در آن زمان لباس های مرغوبی برای این ورزش موجود نبود و همه تیشرت های موجود در آن زمان بدون یقه بودند که این امر باعث سوختن پشت گردن بازیکن ها می شد. این موضوع به یکی از دقدقه های لاگوست تبدیل شد زیرا در زمان بازی های خوش نیز از این موضوع شکایت داشت. اقای لاگوست با تکمیل کردن ایده های خود با اقای ژیلر سرانجام در سال 1933 برند لاگوست به معنی ضروری و اصلی را در کشور فرانسه با تولید لباس های خنک و یقه دار برای ورزش تنیس تاسیس کرد. تولیقد این تیشرت های یقه دار به عنوان یکی از تولید های رسمی این برند به شمار می رفت که در آن زمان با رونمایی از این تیشرت ها استقبال از سوی طرفداران و ورزشکاران تنیس شد. این تیشرت ها در حال حاضر نیز یکی از پرطرفدارترین محصولات برند لاگوست است که با لوگو بسیار معروف کروکودیل سبز تولید می شوند. برند لاگوست بعد از کسب موفقیت های متعدد در حوزه تولید تیشرت های یقه دار و لباسی های ورزشی در دهه 1950فعالیت های خود را گسترش داد وشروع به تولید تیشرت های مردانهخ کرد و آنها را به آمریکا صادر کرد سپس در سال 1958 از اولین مجموعه لباس های بچه گانه لاگوست رونمایی کرد که مورد استقبال طرفداران واقع شد و به کشور های دیگر صادر شد. دوران اوج برند لاگوست در دهه 70 و 80 بود که اقدام به راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در کشور های دیگر کرد و بعد از کسب شهرت کافی برند خود را گشترش داد. برند لاگوست اکنون همه نوع پوشاک برای هر جنسیت و اندازه تولید می کند و غلاوه بر آن در تولید لباس زیر و حوله هم فعالیت می کند و به عنوان یکی از لوکس ترین برند های در حال حاضر یاد می شود.

مفهوم لوگو لاگوست

همانطور که در بخش های قبل اشاره کرده ایم، نام برند لاگوست برگرفته از نام موسس اصلی آن یعنی آقای رنه لاگوست می باشد که در معنی لغوی در زنان فرانسوی به معنی ضروری و اصلی است. اما مفهوم اصلی لوگو لاگوست چیست و چرا برای طراحی نماد از تمساح سبز استفاده شده است؟ ماجرای انتخاب لوگو به زمان بازی رنه لاگوست برمی گردد زمانی که تنیسور حرفه ای بود. او در آن زمان روی بازی بسیار متمرکز بود و همیشه لبخند به لب داست و شکست ناپذیر بود همین موضوع باعث شد تا پاپاراتزی و مصبوعات به او لقب کروکدیل را بدهند. اما داستان جالب تری پس از طراحی لوگو برند لاگوست و این تمساح معروف وجود دارد. رنه لاگوست در اوج دوران ورزشی خود در زمان برگذاری یکی از مسابقات تنیس جام دیوس در بوستون با کاپیتان تیم فرانسه درصورت برد خود به روی یک چمدان گران قیمتی که از پوست کروکدیل درست شده بود شرط بندی کرد. اما بخت و اقبال با رنه لاگوست یار نبود و مسابقه را واگذار کرد. و به دلیل جنگنده بودن اقای لاگوست به او لقت کروکودیل را دادند و او برای طراحی لوگو برند خود از تصور یک تمساح استفاده کرد.

تاریخچه طراحی لوگو لاگوست

لوگو های برند لاگوست

همانطور که در بخش های قبل اشاره کردیم برند لاگوست یکی از محبوب ترین برند های دنیا می باسد که این محبوبیت را بخاطر تنیسور معروف دهه 1920 بود که به او لقب تمساح را داده بودند. تمساح سبز لوگو لاگوست که تشخیصش بسیار راحت است نماد اصلی امروزی این برند به شمار می رود که برای اولین بار به طور غیر رسمی در سال 1926 بر روی یک چوگان تنیس قرار گرفت و در آن زمان به بخش جدایی ناپذیر هویت بصری این برند تبدیل شد. این برند در ابتدای شروع کار خود تا به امروز چندین بار لوگو خود را تغییر داده است که البته تغییرات اعمال شده قابل تشخیص و چشم گیر نبودند. در بخش های بعدی نسخه های مختلف لوگو لاگوست را با شما مورد بررسی قرار خواهیم داد.

لوگو لاگوست 1933 – 1984

لوگو برند لاگوست سال 1984

اولین لوگو در سال 1933 با تاسیس رسمی برند لاگوست رونمایی شد که مهم عضو آن یک تمساح دهن باز بود. ظاهر این تمساح دقیقا مانند یک تمساح واقعی بود که رنگ پوست آن قهوه ای با لکه های خاکستری و نارنجی بود که با سایه سیاه و سفید همراه بود. در این نسخه از لوگو هیچ حروفی مورد استفاده قرار نگرفت و حتی نام برند هم در آن درج نشده بود. نماد کروکدیل در آن زمان به قدری مورد استقبال قرار گرفت که تا سالها از این لوگو به عنوان هویت بصری خود مورده استفاده قرار می دادند.

لوگو لاگوست 1984 – 2002

لوگو لاگوست پس از گذشت 51 سال دست به تغییر لوگو خود زد و به شکل نمادینی که امروزه ما می شناسیم تبدیل شد. در این نسخه تعحولات چشم گیری در ظاهر تمساح شکل گرفت و رنگ بدن آن به سبز تیره تغییر پیدا کرد و لکه های نارنجی جای خود را به خال های سفید دادند. رنگ دهان تمساح نیز از مشکی به قرمز تغییر پیدا کرد تا نوعی کنترل رنگ در لوگو ایجاد کنند و توجه مخاطبین را به خود جلب کند. یکی دیگر از تغییرات چشم گیر لوگو درج نام برند با حروف بزرگ است و به صورت بولد پایین نماد تمساح درج شده است که با فونت سنس سریف ضخیم با گوشه های نازک نوشته شده است. طراح لوگو لاگوست در این نسخه از لوگو فصد داشت لوگو را آپدیت و مدرنیزه سازد به همین علت رنگ های پرانرژی را جایگزین رنگ های تیره نسخه پیشین کرد و بخاطر ماندگاری بیشتر در ذهن مخاطب کلمه Lacoste را به صورت درشت پایین لوگو درج کرد. این تغییرات پس از گذست چندین دهه از طراحی اولیه  لوگو لاگوست بسیار مهم و ضروری بود که به نحو احسنت انجام شد.

لوگو لاگوست 2002 – 2011

با گذشتن از دهه 90 میلادی و وارد شده به دهه 2000 طراحان لوگو لاگوست تصمیم به ایجاد تغییرات گرافیکی و متنی لوگو گرفتند تا برای باری دیگر توجه مخاطبین را به خود جلب کنند. در این نسخه رنگ های لوگو سر جای خود باقی ماند اما اندازه تمساح کوچک تر و در عوض نام برند را با سایز بزرگ تر درج کردند. حروف لوگوتایپ با فاصله بیشتری از هم نوشته شد که به تصویر کلی لوگو استقامت بیشتری ببخشد. البته کاهش خال های سفید تمساح و و پر رنگ شدن رنگ لوگو تمساح نیز از تغییرات جزئی این نسخه لوگو بود. در آن سال یک نسخه تک رنگ لوگو هم طراحی شد که فقط در مقالات و موقعیت های رسمی مورد استفاده قرار می گرفت.

لوگو لاگوست 2011 – تا به امروز

لوگو لاگوست در سال 2011 نیز بار دیگر به دست طراح لوگو حرفه ای سپرده شد تا تغییراتی در آن ایجاد کند اما مانند نسخه های پیشین تغییرات قابل تشخیص نبودن و فقط طرفداران پروپاقرص این برند متوجه این تغییرات می شدند. نما اصلی لوگو کوچکتر شد اما در رنگ و ظاهر آن تغییری ایجائد نشد. نام برند را بزرگتر و برجسته تر نوشنه شد و فونت آن نیز به سنس سریف باریک تغییر پیدا کرد که نوعی حس جدیت و اعتماد را به مخاطبین می دهد. آخرین نسخه از لوگو لاگوست دست نخورده مانده و روی همه محصولات این برند شیک درج می شود.

عنصر های طراحی لوگو لاگوست

لوگو لاگوست نمونه ای کامل از یک نشان تجاری ساده اما موفق در تاریخ طراحی لوگو است. محبوبیت این لوگو چنان زیاد است که کمتر کسی در دنیا پیدا می شود که این تمساح سبز را نشناسد و یا حداقل یکبار تیشرت های این برند را نپوشیده است. این لوگو ساده و زیبا از المان های مختلفی تشکیل شده است که شامل:

سبک طراحی لوگو لاگوست

این لوگو جذاب به سبک لوگو ترکیبی طراحی شده است که به عنوان یکی از بهترین سبک های طراحی بشمار می رود. این سبک در واقع ترکیبی از لوگو تصویری و لوپگو تایپ است که مزایای هردو را در خود جای داده است. لوگو ترکیبی در این لوگو از نماد تمساح و نام کامل برند یعنی لاگوست تشکیل می شود. در این سبک از طراحی لوگو، نماد ماندگاری بیشتری نسبت به باقی طراحی لوگو ها دارد و طراحی لوگو لاگوست به سبک ترکیبی یکی از راز های موفقیت این برند است.

پالت رنگی لوگو لاگوست

لوگو لاگوست از ترکیب چهار رنگ سبز (بدن تمساح) و قرمز (دهان تمساح)، سفید (خال های تمساح و پس زمینه) و در آخر رنگ مشکی (نام برند) تشکیل شده است که هارمونی خاصی را تشکیل می دهند و به سرعت نظر مخاطب را به خود جلب میکند. رنگ اصلی لوگو سبز می باشد که نشان دهنده آرامش و رفاه است و نوعی حس اعتماد را به مخاطب القا می کند. درج نام برند با رنگ مشکی نیز حس اقتدار و جدیت را به طرفداران خود و بازدیدکنندگان انتقال می دهد. این دو رنگ با یکدیگر ارتباط مهنایی نزدیکی با برند لاگوست دارند که انتخاب پالت رنگی فعلی کاملا هوشمندانه بود.

نماد لوگو لاگوست

همانطور که در قسمت های پیس گفتیم دلیل انتخاب نماد تمساح موسس این برند اقای رنه لاگوست است که بخاطر روحیه شکست ناپذیر و لبخندی که همیشه به لب داشت به او لقب تمساح را دادند. وی پس از تاسیس برند خود از تمساح برای هویت بصری خود نیز استفاده کرد.

فونت لوگو لاگوست

فونت این لوگو به یاد ماندنی نوعی فونت سنس سریف سفارشی گرد است که نمامی حروف آن با حروف بزگ نوشته شده است تا توجه مخاطب را به خود جلب کند. این عملکرد تقریبا از سوی هر شرکتی که میخواهد ماندگاری بیشتری داشته باشد برای سفارش طراحی لوگو حتما در نظر می گیرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با سرگذشت برند لاگوست آشنا کنیم و لوگو لاگوست را مورد بررسی قرار دهیم و امیدواریم از خواندن این مطلب لذت کافی را برده باشید. مجموعه لوگو نشان طراح انواع لوگو های تجاری می باشد که با سالها سابقه درخشان توانسته رضایت 99 درصد مشتریان خود را جلب کند. شما می تونید برای ثبت سفارش لوگو به صفحه اصلی سایت مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید