لوگونشان
Symmetry in logo design

اصول تقارن در طراحی لوگو

جدول محتوا

تقارن در طراحی لوگو زمان رخ میدهد که یک جزء از اجزای لوگو در لوگو شما تکرار شود، در صورتی که یک جزء از اجزای لوگو درون لوگو تکرار شود میتوانید آن را در قسمت های مختلف لوگو جا به جا کنید بدون این که تقارن کلی لوگو شما از بین برود. لوگو یک کسب و کار به عنوان هویت بصری یک برند شناخته میشود و به برند شما اعتبار و شخصیت میبخشد از طرفی طراحی لوگو باید به گونه ای انجام شود که با مخاطب ارتباط برقرار کند و باعث ایجاد تعامل بین مخاطبان و کسب و کار شما شود. برای طراحی لوگو روش های مختلفی وجود دارد که طراحی لوگو متقارن یکی از پرطرفدار ترین این روش ها میباشد.

تقارن در طراحی لوگو به شما این امکان را میدهد که نوعی تعادل در بین اجزا لوگو داشته باشید این امر سبس میشود که تجزیه و تحلیل اجزا و مفهوم لوگو برای مخاطبان شما ساده‌تر باشد و ارتباط بهتری با کسب و کار شما برقرار کنند. لوگو های متقارن به دلیل نظم و ترتیبی که درون آنها حاکم است خیلی سریع تر جلب توجه میکنند و در یاد و خاطره افراد بیشتر باقی خواهند ماند. اما چگونه در طراحی لوگو تقارن ایجاد کنیم و برای برند خود یک لوگوی متقارن ایجاد کنیم؟ لوگوهای متقارن انواع مختلفی دارند و به دلیل سادگی و عدم پیچیدگی می توان از آنها در طراحی لوگو برای هر برند یا صنعتی استفاده کرد. در ادامه مقاله به اصول تقارن در طراحی لوگو خواهیم پرداخت و شما را با تکنیک های مختلف طراحی لوگوی متقارن آشنا می کنیم. با لوگو نشان همراه باشید.

تقارن در طراحی لوگو

منظور از طراحی لوگو متقارن چیست

همه ما در سالهای اولیه تحصیل با مفهوم تقارن آشنا شدیم و می دانیم که تقارن به این معناست که نیمی از یک جسم شبیه یا منعکس شده به نیمه دیگر آن است. این بدان معنی است که یک نیمه، نیمه دیگر را منعکس می کند و کاملاً با یکدیگر مطابقت دارند. تقارن در ریاضیات به این معناست که اگر یک شکل را به دو قسمت مساوی تقسیم کنیم، این دو قسمت باید کاملاً روی یکدیگر همپوشانی داشته باشند و برابر باشند. اما تقارن در طراحی لوگو به این مفهوم محدود نمی شود و می تواند بخشی از لوگو یا تمام آن را شامل شود.

لوگوی متقارن به لوگویی گفته می شود که سمت چپ و راست آن برابر باشد. لوگوهای متقارن به دلیل طراحی رسمی و منظم، حس نظم و تعادل را به بیننده منتقل می کنند و اغلب برای طراحی لوگو برای شرکت های مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند. لوگوی برندهای معروفی مانند موتورولا، مک دونالد و فولکس واگن به عنوان نمونه های جذاب و شناخته شده ای از همین طراحی لوگو شناخته می شود که در سراسر جهان شناخته شده و محبوب است.

مزایای ایجاد تقارن در طراحی لوگو

سوالی که اکنون ممکن است برای شما پیش بیاید این است که ایجاد تقارن در طراحی لوگو چه مزایایی دارد و چرا بهتر است لوگوی خود را به صورت متقارن طراحی کنید؟ بسیاری از مردم ناخودآگاه جذب لوگوهای متقارن می شوند و به راحتی آنها را به خاطر می آورند. زیرا ایجاد تقارن در طراحی لوگو حس تعادل را به بیننده منتقل می کند الیته در نظر داشته باشید که حتما از یک طراح لوگو حرفه ای بخواهید ه در پروسه طراحی لوگو متقارن به کمک شما بیایید. برخی از مهمترین مزایای طراحی لوگوی متقارن عبارتند از:

افزایش جذابیت لوگو

افزایش زیبایی و جذابیت لوگو یکی از مهمترین مزایای نمونه سازی در طراحی لوگو است. زیرا همانطور که گفته شد حرکات دست حس تعادل را به بیننده منتقل می کند و ذهن انسان نیز این مفهوم را تشخیص می دهد. بنابراین بینندگان می توانند نمادهای نمادین را به سرعت درک کرده و با آنها تعامل داشته باشند و آنها را به عنوان نشانه های زیبایی و زیبایی در ذهن خود ثبت کنند.

کمک به جلب اعتماد

جلب اعتماد مخاطبان از دیگر مزایای ایجاد تقارن در طراحی لوگو است که از وجود تعادل و توازن در آن ناشی می‌شود. طراحی لوگو متقارن تاثیرات مثبتی بر ضمیر ناخودآگاه بینندگان دارد و لوگوی موردنظر را در نظر آنان به لوگویی مناسب و منحصر به فرد تبدیل می‌کند. از طرفی دیگر نیز وجود تعادل در لوگوهای متقارن حس آرامش و راحتی را به انسان انتقال می‌دهد و این احساسات نیز به طور طبیعی موجب جلب اعتماد افراد خواهند شد. از آنجایی که طراحی لوگو متقارن حس اعتماد را به بیننده انتقال می‌دهد، برندهای بسیاری در حوزه‌های مختلف همچون سرگرمی، تجارت، اتومبیل سازی و غیره برای طراحی لوگوی خود از این روش استفاده کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید