لوگونشان
کنتراست

کنتراست چیست + مفهوم کنتراست در طراحی لوگو

جدول محتوا

Contrast یا کنتراست یکی از تکنیک ها و شاخصه های مهم در بحث طراحی میباشد که جلوه بصری بسیار زیبایی به طرح گرافیکی میدهد و باعث میشود که بیننده تمرکز زیادی بر روی موضوع اصلی داشته باشد، کنتراست یکی از تکنیک های پرکاربرد در کار های گرافیکی علل خصوص طراحی لوگو میباشد که بین یک یا چند عناصر لوگو تضاد ایجاد میکند.

بسیاری از افراد فکر میکنند که کنتراست به معنی تیره و روشن کردن رنگ های لوگو میباشد، اما مفهوم کنتراست فراتر از تغییرات در رنگ ها میباشد و به عنوان یکی از پر کاربردترین تکنیک های طراحی لوگو شناخته میشود که جلوه ویژه بصری به طرح گرافیکی القاء میکند.
 
استفاده مؤثر از تکنیک کنتراست در طراحی لوگو باعث ایجاد وجه تمایز بین اجزای لوگو میشود و باعث میشود که توجه بیننده به لوگو جذب شود، تکنیک کنتراست علاوه بر طراحی لوگو همچنین در طراحی رابط کاربری، بازاریابی، تبلیغات، طراحی پوستر، بنر، بروشور و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
لوگو نشان در ادامه این مقاله به این سؤال که کنتراست چیست پاسخ خواهد داد و در ادامه به مفهم کنتراست در طراحی لوگو اشاره میکند با ما همراه باشید.

 

کنتراست چیست

کنتراست چیست

کنتراست یا contrast یک واژه فرانسوی است که به معنی تضاد و تقابل میباشد حال کنتراست چیست و مفهوم کنتراست در طراحی لوگو چیست

کنتراست در طراحی لوگو به معنی ایجاد تضاد بین دو عنصر از عناصر طراحی لوگو میباشد که به سرعت بعد از تماشا یک مخاطب توجه آن را به مفهوم اصلی لوگو جلب میکند، به صورت علمی کنتراست به مغز انسان کمک میکند که مفهوم یک طرح گرافیکی را خیلی ساده‌تر درک کند کنتراست یک تکنیک بسار مهم است که پیشنهاد میشود در پروژه های طراحی لوگو خود از آن استفاده کنید البته که نوع و روش پیاده‌سازی کنتراست بسیار مهم است حتما از یک طراح لوگو حرفه ای بخواهید تا کنتراست را برای شما پیاده‌سازی کند تا اصول را در آن رعایت کند در این صورت است که اثر گذاری آن چند برابر خواهد شد.

تکنیک کنتراست به شما این امکان را میدهد که عناصر موجود در لوگو خود را سازماندهی کنید یعنی به مخاطب خود القاء کنید که کدام بخش از لوگو بسیار مهم و قابل توجه است، ذهن انسان به صورت غیر ارادی این موضوع را درک میکند و برای همیشه در ذهن مخاطب باقی خواهد ماند.

بیان ساده کنتراست در طراحی لوگو به معنای قرار دادن عناصر بصری مختلف (از نظر رنگ، شکل و اندازه) در کنار یکدیگر است و به بیننده کمک می کند تا اطلاعات، لوگوها یا تبلیغات را به ترتیب اهمیت پردازش و درک کند. کنتراست در واقع نشانه ای است که مخاطبان را راهنمایی می کند و به آن ها نشان می دهد که ابتدا در لوگو، بروشور یا بنر تبلیغاتی باید به چه نکاتی توجه کنند.

اهمیت استفاده از کنتراست

اهمیت استفاده از کنتراست در طراحی لوگو

همانطور که در بحث قبل بیان کردیم، کنتراست باعث ایجاد وجه تمایز در بین عناصر لوگو میشود و همین امر ناخودآگاه باعث سازماندهی عناصر خواهد شد، با این تکنیک میتوانید قسمت های مهم لوگو خود را به مخاطبان نشان دهید و همین امر باعث میشود که لوگویی که طراحی کرده اید برای همیشه در ذهن مخاطب باقی بماند علاوه بر این یکی دیگر از موارد اهمیت استفاده از کنتراست در طراحی لوگو این است که میتوانید به راحتی پیام برند خود را به مخاطبان القاء کنید.

 در واقع هدف اصلی استفاده از تکنیک کنتراست این است که عنصر مهم در طراحی لوگو را از سایر عناصر تفکیک کرده و آن را به مخاطبان به صورت واضح نشان دهید.

برای مثال، دو مربع یکسان در کنار یکدیگر معمولاً قابل تشخیص نیستند، اما با کوچکتر کردن مربع می توانید آنها را برجسته کنید و توجه مخاطب را به مربع بزرگتر جلب کنید. بنابراین با استفاده از تکنیک کنتراست در طراحی لوگو می توانید عنصر مورد نظر را در آنجا برجسته کرده و آن را به چشم بیاورید.

از طرفی دیگر استفاده حرفه‌ای از این تکنیک کنتراست به لوگوی شما جلوه بصری خاصی می‌بخشد و آن را در ذهن مخاطبان به لوگویی منحصر به فرد و جذاب تبدیل خواهد کرد. لوگویی که تمامی عناصر آن به یک اندازه و در یک طیف رنگی مشابه باشند، قطعا توانایی جلب توجه مخاطبان را نخواهد داشت و بسیار سریع نیز به دست فراموشی سپرده می‌شود. اما بکارگیری تکنیک کنتراست موجب تمایز عناصر از یکدیگر و درک پیام اصلی لوگو شده و جذابیت بصری آن را طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.

 

انواع کنتراست

انواع کنتراست

کنتراست انواع و اقسام مختلفی دارد که در این بخش به آن ها خواهیم پرداخت عده ای از افراد کنتراست را تنها تضاد رنگ میدانند که اینتور نیست در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا انواع کنتراست را با هم بررسی کنیم.

کنتراست رنگی

اکثر افراد با شنیدن واژه کنتراست به ساد کنتراست رنگی می افتند در صورتی که کنتراست انواع مختلفی دارد، کنتراست رنگی پایه ای ترین کنتراست است که در بین عموم مردم و طراحان شناخته میشود.

چشم انسان نسبت به کنتراست و به طور کلی به تضاد ها حساس است و رنگ هم جز عناصر اصلی و بسیار مهم در طراحی لوگو میباشد و همچنین رنگ هایی که به سمت طیف گرم میروند راحت تر میتوانند توجه مخاطبان را جلب کنند به همین منظور در هنگام طراحی لوگو باید عناصر مهم و اصلی لوگو را با رنگ های گرم طراحی کنید زیرا در این صورت به سادگی در ذهن مخاطبان باقی خواهد ماند.

استفاده از رنگ های پررنگ و متضاد در لوگو به راحتی می تواند توجه مخاطب را به لوگو و محتوای اصلی آن جلب کند. برای ایجاد تضاد رنگ در لوگوی خود می توانید از ترکیب رنگ های مکمل و متضاد مانند سفید و سیاه، قرمز و آبی، قرمز و سبز، زرد و بنفش، نارنجی و آبی استفاده کنید. البته در این بین می توانید از سایه های روشن و تیره هم رنگ نیز برای تمایز رنگ در طراحی لوگوی خود استفاده کنید. در این فرآیند باید قسمت اول لوگو را با رنگ تیره طراحی کنید و برای بقیه عناصر از جمله رنگ زمینه از رنگ روشن تری استفاده کنید.

 

کنتراست اندازه

از دیگر انواع کنتراست در طراحی لوگو می توان به کنتراست اندازه اشاره کرد که به راحتی می تواند عناصر اصلی لوگو را از سایر عناصر متمایز کرده و نظر بینندگان خود را به خود جلب کند. کنتراست اندازه برای متن و لوگو استفاده می شود. چشم انسان ابتدا بر روی اجسام بزرگتر تمرکز می کند. بنابراین با افزایش سایز عناصر اصلی لوگوی خود (اعم از تصویر یا فونت) می توانید توجه مخاطب را به خود جلب کرده و چشم آنها را به سمت عنصر مورد نظر سوق دهید. شکل و متن بزرگتر در لوگو پیامی مانند «اول به من هشدار بده» یا «من اطلاعات مهمی دارم» را به مخاطب منتقل می کند و نوعی سلسله مراتب بصری در لوگو ایجاد می کند و آن را سازماندهی می کند. البته، تضاد اندازه تنها به بزرگ‌نمایی یک عنصر در لوگو نیست. حتی اگر همه عناصر یک اندازه باشند، می توانید با کوچکتر کردن یک عنصر توجه مخاطب را به آن جلب کنید.

کنتراست اندازه

کنتراست شکل

کنتراست شکل نوع دیگری از کنتراست است که به برجسته کردن عنصر اصلی لوگو کمک می کند. طراحی لوگو با اشکال هندسی یک رویکرد جذاب و رایج است که توجه افراد را به خود جلب می کند و تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن آنها ایجاد می کند. اشکال هندسی کلیدی شامل مستطیل، مربع، مثلث و دایره است که معانی و مفاهیم روانی خاصی دارند و احساس اعتماد، آرامش و اقتدار را در افراد برمی انگیزند. برای اعمال تضاد شکل با اشکال هندسی در طراحی لوگو، باید عنصر اصلی را در مرکز لوگو قرار دهید تا در نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب کند. لوگوی مرسدس بنز با استفاده از این تکنیک طراحی شده است، یعنی طرحی با اشکال هندسی و اشکال متضاد. این لوگو دارای شکل هندسی مثلثی در وسط است که توسط یک دایره احاطه شده است. مخاطبان همچنین با اولین برخورد با لوگو متوجه مثلث در مرکز می شوند.

کنتراست شکل

کنتراست فونت

کنتراست فونت نیز آخرین مدل کنتراست در طراحی لوگو محسوب می‌شود که دارای انواع مختلفی است. در کنتراست فونت سایر مدل‌های کنتراست نمود پیدا می‌کنند و به لوگوی شما جلوه خاصی می‌بخشند. برای استفاده از این نوع کنتراست در طراحی لوگو نیازی به استفاده از فونت‌های مختلف در یک لوگو نیست و تنها با به‌کارگیری سایر روش‌های کنتراست در نوشته‌های لوگو می‌توانید تضاد جالبی میان آنها ایجاد کنید. استفاده از یک فونت‌ در اندازه‌های کوچک و بزرگ (کنتراست سایز)، فونت سریف و اسکریپت (کنتراست شکل) و یا یک نوشته با رنگ زرد و سایر نوشته‌ها با رنگ قرمز (کنتراست رنگ) به عنوان نمونه‌های بارز ترکیب مدل‌های مختلف تکنیک کنتراست در اجرای کنتراست فونت شناخته می‌شوند که طراحی اصولی آن جذابیت بصری خاصی به لوگوی شما می‌بخشد.  انتخاب نوع کنتراست در طراحی لوگو کاملا به سبک دیزاین و هدف شما بستگی دارد. بنابراین پیش از انتخاب نوع کنتراست ابتدا باید عنصر اصلی که می‌خواهید مخاطب در نگاه اول به آن توجه کند را مشخص نمایید و سپس کنتراست موردنظر را بر روی آن اعمال نمایید.

جمع بندی

ایجاد کنتراست در طراحی لوگو که به عنوان یکی از تکنیک های رایج و محبوب گرافیکی شناخته می شود که به ایجاد تضاد بین دو عنصر لوگو اشاره دارد. کنتراست انواع مختلفی دارد که کاربرد هر یک از آنها در لوگو باعث می شود عنصر اصلی با سرعت بیشتری شناسایی و درک شود و توجه بیننده را به سرعت جلب کند. از طریق کنتراست، می توانید به مخاطب بگویید که مهمترین بخش لوگو کدام است. مخاطب نیز بی اختیار به عنصر مورد نظر توجه می کند و آن را به یاد می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید