لوگونشان
لوگو نورث فیس

بررسی لوگو نورث فیس (the North Face) و سبک طراحی آن

جدول محتوا

لوگو نورث فیس یکی از آشناترین نمادهای تولید پوشاک و مخصوصا وسایل کوهنوردی است.شاید کمتر کوهنورد و ورزشکار حرفه ای باشد که از تولیدات نورث فیس استفاده نکرده باشد.لوگوی این برند در عین سادگی، دارای مفاهیم و عباراتی است که آن را متمایز از بقیه می کند.

برند نورث فیس به صورت گسترده در بین کوهنواردان، ورزشکاران و افراد ماجراجویی که بدنبال تهیه وسایل با کیفیت هستند، محبوبیت دارد.استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در کنار مواد اولیه با کیفیت باعث شده تا تبدیل به انتخاب اول ورزشکاران شود.خود لوگو نیز نشان از فعالیت یک طراح لوگو حرفه ای می دهد.در این مقاله سعی داریم با بررسی تاریخچه لوگو نورث فیس،با معانی و عناصر داخلی آن بیشتر آشنا شویم، با لوگو نشان همراه باشید .

لوگو مشکی نورث فیس

تاریخچه برند نورث فیس

برند نورث فیس در سال 1968 در کالیفرنیا تاسیس شد.در طی این سال ها کوهنوردان از وسایل نظامی به عنوان کفش و لوازم ورزشی استفاده می کردند و بقیه وسایل مورد نیاز خود را نیز از فروشگاه های دست دوم فروشی تهیه می کردند.

همین شروع یک ایده برای آقای داگلاس تامپکینز (Douglas Tompkins) و همسرش خانم سوزی تامپکینز (Susie Tompkins) شد.آنها برای ساخت وسایل مورد نیاز کوهنوردان، از وسایل نظامی استفاده کردند.یکی دیگر از انگیزه های این زوج، علاقه مند بودن به اسکی و کوهنوردی بود.آنها ابتدا به صورت خرده فروشی و در آمریکا فعالیت خودشان را آغاز کردند.

ایده آنها استفاده از وسایل نظامی به جای مانده از جنگ با ویتنام بود.این زوج برای کار از وسایلی مانند چتر نجات، وسایل باقی مانده از هواپیما و غیره استفاده کردند.برند نورث فیس بسیار زودتر از آنچه انتظار می رفت شناخته شد.دلیل آنهم مشخص بود : استفاده از مواد با کیفیت انحصاری کار کردن در این زمینه بود.پوشاک و وسایل تولیدی برند نورث بدلیل طراحی زیبا و تنوع بالا بسیار سریع به یک برند محبوب در این زمینه تبدیل شد.

در ابتدای فعالیت برند نورث فیس بدلیل تولیدات مناسب آب هوای سرد شمال آمریکا و ضد آب و مقاوم بودن آنها بسیار سریع در مناطق شمالی رشد کرد.چادر های تولیدی و کیسه خواب های گرم نیز از دیگر نوآوری های آنها بود که طرفداران زیادی در دنیا پیدا کرد.

برند نورث فیس در حال حاظر از برند های محبوب و پر فروش در زمینه های کوهنوردی، اسکی و کمپینگ می باشد.

لوگو نورث فیس

بررسی تاریخچه طراحی لوگو نورث فیس

برند نورث فیس از محدود شرکت هایی بود که از ابتدای فعالیت خود توانست مسیر درستی برای بازاریابی و فعالیت خود پیدا کند.یکی از مهمترین عامل های شناخته شدن این برند لوگو نورث فیس است.لوگویی که هم اکنون از اسم خود برند نورث فیس برای مردم دنیا آشنا تر است.لوگو نورث فیس شاید در نگاه اول ساده بنظر بیایید، اما در خود دارای معانی و تعابیر بسیار زیبایی است.

طراح لوگو نورث فیس یک طراح کالیفرنیایی بود که با الهام از یک صخره مشهور در کالیفرنیا که از منابع توریستی است طراحی شد.صخره گرانیتی به نام Half Dome که به معنای “نیم گنبد” است یکی از خاص ترین جاذبه های گردشگری در پارک کالیفرنیا است.این صخره که دارای ارتفاع بسیار بالایی است الهام بخش لوگو نورث فیس بود.

یکی دیگر از جذابیت های لوگو نورث فیس، اسم آن است.در نیمکره شمالی آمریکا به دلیل سردی هوا و وجود کوه هایی که در مقایسه با کوه های جنوبی، دارای استفامت و قدرت بالایی هستند. همین باعث شد تا اسم نورث فیس یا همان “صورت شمالی” برای این برند انتخاب شود.

این لوگو بدلیل طراحی زیبا و محبوبیت آن در طول سالهای اخیر تغییر خاصی نکرده و تنها دو بار به صورت جزئی در آن تغییراتی صورت گرفته است.

بررسی لوگو نورث فیس از 1971 تا 2010

برند نورث فیس در سال 1968 تاسیس شد.درست سه سال پس از فعالیت این برند، لوگو آن در سایل 1971 و توسط طراح گرافیک کالیفرنیایی به نام دیوید آلکورن (David Alcorn) طراحی شد.این نوع طراحی لوگو شامل نوشته و یک نماد بود.در واقع اسم برند نورث فیس به همراه یک ربع دایره که در داخل خود دو ربع دایره دیگر داشت را شامل می شد.

این ربع دایره ها در واقع نمادی از صخره های بزرگ گرانیتی به نام Half Dome بود.یکی از نشانه های طراحی لوگو حرفه ای، توجه به هویت بصری لوگو است.کاری که به زیبایی در طراحی لوگو نورث فیس دیده می شود و ارتباط معنایی بسیار نزدیکی با قدرت و سر سختی سخره های کالیفرنیا دارد.برای اثر بیشتر این کار از یک پالت رنگی استفاده شد که نمادی از ثبات باشد.

این برند برای انتخاب نوع فونت خود، از یک فونت ساده،خوانا و کلاسیک استفاده کرد که با رنگ مشکی و پس زمینه سفید توانست بیشتر نمایان شود.لوگو نورث فیس با داشتن رنگ مشکی توانست به درستی قدرت خود را نشان دهد.

لوگو قرمز نورث فیس

بررسی لوگو نورث فیس 2010 تا به امروز

به دلیل طراحی زیبای لوگو نورث فیس، طراحی آن زیاد دستخوش تغییر نشد اما در سال 2010 لوگو نورث فیس به روز رسانی شد و تغییراتی کوچکی در طراحی آن انجام شد تا به روز تر شود.آنها برای دیده شدن بهتر لوگو، آنرا درون یک مربع قرار دادند.شاید همین ثبات هم باعث شده تا کمتر کسی در بین ورزشکاران باشد تا این لوگو را نشناسد.

اصلی ترین تغییر لوگو در این سال، اضافه شدن پس زمینه قرمز رنگ بود تا بتواند بهتر لوگو را نشان داده و وضوح بیشتری داشته باشد.ترکیب رنگ های سفید و قرمز نمادی از فعالیت و انرژی و قدرت است که نمادی از شخصیت برند نورث فیس است.

لوگو مشکی نورث فیس

بررسی ترکیبات و عناصر لوگو نورث فیس

لوگو نورث فیس با تمامی سادگی خود، توانست نماد های زیادی در خود جا دهد که در کنار همدیگر تبدیل به یک نماد هویتی و بصری زیبا شد.در این قسمت با بررسی ترکیبات و عناصر به کار رفته در لوگو نورث فیس، سعی می کنیم بیشتر با این لوگو آشنا شویم.

 

سبک طراحی لوگو نورث فیس

یک لوگو می تواند تنها شامل نوشته باشد و به صورت لوگو تایپ استفاده شود، همانند لوگو فندی. اما مدل دیگر طراحی لوگو استقاده از نماد ها و تصاویر است.چیزی که شاید بسیار زیاد دیده باشیم.اما نوع سوم آن استفاده از هر دو این عناصر در کنار همدیگر و ساخت لوگویی ترکیبی است.در واقع این نوع طراحی از هر دو نوع سبک استفاه کرده و بهره می برد.

در طراحی این سبک ترکیبی، طراح با استفاده از اسم برند + نماد برند، سعی می کند تا به مخاطب حوضه برند و نماد آن را در کنار اسم برند پیشنهاد کند.در لوگو نورث فیس نیز با استفاده از نیم دایره هایی که نماد صخره بودند در کنار اسم آن، توانست بسیار موفق باشد.

شکل هندسی مربع در لوگو نورث فیس

در آخرین لوگوی طراحی شده نورث فیس در سال 2010 که در داخل یک مربع بود، به خوبی توانست نمادی از نظم و ترتیب باشد. در واقه شکل مربع نمادی از نظم و قدرت نیز هست، که استفاده از آن می تواند منجر به انتقال این پیام نیز به مخاطب باشد.

 

پالت رنگی لوگو نورث فیس

لوگو نورث فیس در ابتدا تنها از یک پالت رنگی سیاه استفاده می کرد.اما در سال 2010 و با اضافه شدن رنگ قرمر، جان تازه ای گرفت.در واقع رنگ قرمز می تواند سریع چشم بیننده را جذب کند و باعث انتقال پیام لوگو باشد.در این بین رنگ سفید نوشته آن، نمادی از صلح و پایداری است که به عنوان رنگ اصلی آن مور استفاده قرار گرفت.

در واقع این دو پالت رنگی در کنار هم توانستند هویت بصری برند نورث فیس را تشکبل دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید