لوگونشان
طراحی لوگو تویوتا

تاریخچه و مفهوم لوگو تویوتا

جدول محتوا

تویوتا شرکتی ژاپنی تبار و در عین حال چند ملیتی است. دفتر اصلی و مرکزی این شرکت غول خودرو سازی در آیچی ژاپن واقه شده است. شرکت تویوتا در سال های 2013 و 2014 به عنوان بزرگ ترین شرکت خودروسازی شناخته شد. به طور کلی از هر 10 خودرویی که در دنیا تولید می شد یکی از آنها ساخت تویوتا بود. لوگو نشان در این مقاله به طراحی لوگو تویوتا میپردازد، تاریخچه و مفهوم لوگو تویوتا چیست؟ دایره های تشکیل شده از لوگو تویوتا یعنی چی ؟ همراه ما باشید تا در ادامه به این سوالات پاسخ بدیم.

تاریخچه تشکیل شرکت تویوتا

قبل از آنکه وارد بحث طراحی لوگو تویوتا شویم، باید یک تاریخچه کلی از موسس شرکت تویوتا یعنی آقای ساکیچی تویودا برای شما تعریف کنیم. ساکیچی تویودا اولین کارخانه ریسندگی اتوماتیک را در ژاپن با شعار« پنجره را باز کن دنیای بزرگی بیرون است» افتتاح کرد و با ایده ها و خلاقیت هایی که داشت کارخانه را اداره می کرد و باعث پیشرفت کارخانه ریسندگی اش در دنیا شد. در اوایل دهه 1860، ساکیچی تویودا شرکت تویوتا را ساخت، این شرکت ژاپنی با اشاره به نام خانوادگی مؤسس، که تویودا نام داشت تشکیل شد.

تویودا پس از مدتی رشد زیادی را تجربه کرد و دو کارخانه افتتاح کرد که یکی از آنها هفت برابر بزرگتر از دیگری بود. پس از صادرات ماشین آلات خود به سراسر جهان، پسر بنیانگذار کیچیرو تویودا مدیریت شرکت را بر عهده گرفت. در سال 1933، او از این فرصت استفاده کرد و وارد تجارت خودرو شد. در آن زمان فقط فورد، جنرال موتورز و برخی برندهای خارجی در ژاپن تاسیس شدند. در طول جنگ جهانی دوم، تویوتا تجربه زیادی در تولید کامیون ها و وسایل نقلیه متعدد برای ارتش ژاپن به دست‌آورد. پس از جنگ، شرکت ژاپنی با مشکلات مالی قابل توجهی روبرو شد، اما وضعیت آنها در نهایت بهبود یافت تا در نهایت اولین خودرو خود را به نام A1 و در سال بعدی خودرو AA را روانه بازار کرد . امروزه تویوتا یکی از پرفروش ترین و پردرآمدترین برندهای خودرو در بازار است.

سفر تویوتا به ایالت متحده

در ابتدای شروع کار شرکت خودرو سازی تویوتا این شرکت فقط از خودرو های آمریکایی کپی می کرد که به خاطر همین امر پیشرفت زیادی در حوضه فعالیت خود نداشت. اما تویوتا به این روند ادامه نداد و کم کم بین خودروسازان برتر جای پیدا کرد. در سال 1930 کیشیرو پسر اقای تویودا برای امضای قوافق نامه ای با شرکت برادران پلات در زمینه حق تولید و فروش ماشین های ریسندگی اتوماتیک راهی کشور های دیگر شد. با توجه به اهداف توافق نامه کیشیرو سفری نیز به ایالات متحده آمریکا کرد و درد این سفر به بدنبال فرمول اتومبیل های غربی گشت و تصمیم جدی او برای ورود به صنعت خودرو سازی جهانی از همین سفر شروع شد.

طراحی ابتدایی لوگو تویوتا

ابتدا که خانواده تویودا تصمیم به شروع فعالیت در زمینه خودرو سازی گرفتند نیاز به یک طراحی لوگو و آرم و نشان مخصوص به خود داشتند، ابتدا لوگو تویوتا که در آن زمان با تویودا شناخته میشد که یک لوگو از نوع تصویری بود که تشکیل شده از الماس و نوشته تویودا بود، این لوگو الهام دهنده سادگی و برتری در زمان خودش بود.

اولین لوگو تویوتا

تکامل طراحی لوگو تویوتا

بلافاصله بعد از ایجاد لوگو اولیه شرکت تویوتا، مدیران این شرکت تصمیم به تغیر نام و تصویر لوگو خود گرفتند. در سال 1936، تویودا تبدیل به تویوتا شد، زیرا یک مطالعه نشان داد که تلفظ تویوتا ساده‌تر و به خاطر سپردن آسان‌تر خواهد بود. طراحی لوگو تویوتا جدید، توسط طراح لوگو حرفه ای که در آن سال ها به طراحی لوگو مشغول بود طی یک مسابقه، طرح پیشنهادی او برای شرکت تویوتا انتخاب شد. شکل دایره ای نشان دهنده نام تجاری با اشاره به پرچم ژاپن و خورشید است که از نظر فرهنگی قابل توجه است. این لوگو همچنین شامل حروفی به زبان کاتاکانای ژاپنی بود. تغییر حرف d به t از آنجا ناشی می شود که در این شکل نوشتن، نوشتن کلمه فقط 8 ضربه طول می کشد که نشانه شانس است.

پس از مدتی در سال 1978 شرکت تویوتا از یک لوگو نوشتاری(لوگوتایپ) استفاده کرد و نام تویوتا را چسبیده به هم به عنوان لوگو خود بر روی ماشین های طراحی شده گذاشت. این لوگو تویوتا برای این شرکت بزرگ خودروسازی به مدت 10 سال کار کرد.

برای پنجاهمین سالگرد تویوتا در سال 1989، طراحان لوگو مشغول به طراحی لوگو تویوتا شدند و لوگو جدیدی را ساختند. با همان نوشته، یک نماد قرمز جدید از 3 بیضی که نشان دهنده سرعت و حرکت است، وجود داشت. همچنین، بیضی های داخلی، نشان دهنده “T” تویوتا بود. اگر دقت کنید تمامی حروف برند را نیز در این نماد مشاهده خواهید کرد. سپس تویوتا از لوگوی امضایی به لوگوی ترکیبی تبدیل شد. این نماد می تواند به تنهایی در جلوی وسایل نقلیه یا با نام شرکت استفاده شود.

سرانجام در دهه 2000، رنگ قرمز در لوگو تویوتا تا حدی ناپدید شد تا جایی که لوگو تویوتا به سمت تک رنگ شدن رفت. آخرین لوگو تویوتا که در تصویر زیر مشاهده می کنیم از ترکیب همه حرف های تویوتا تشکیل شده است که در ابتدای طراحی این لوگو، مخاطبان تصور داشتند این یک نمادی از گاوچرانی است تا شرکت تویوتا با انجام این کار دل مردان آمریکایی را ببرد که تویوتا در بیانه ای اعلام کرد که این لوگو الهام گرفته شده از خود کلمه تویوتا است.

تویوتا طی سال ها برندهای مختلفی مانند لکسوس، سایون یا دایهستو (مارک هایی که عمدتاً در ژاپن شناخته می شوند) خریداری کرده است. همچنین، بسته به مدل، آنها تصمیم گرفتند یک علامت متمایز اضافه کنند. دایره ای را در نسخه های مختلف لوگوهای هینو، لکسوس یا سایون می بینیم متعلق به تویوتا می باشد

 

طراحی لوگو تویوتا چگونه میتواند به شما در طراحی لوگو کمک کند

طراحی لوگو تویوتا قطعا میتواند الهام بخش برای شما طراحان لوگو عزیز باشد زیرا که لوگو شرکت تویوتا بسیار نکات ریز و مهمی را درون خودش رعایت کرده است. حتی امروزه نیز رنگ قرمز، رنگ مرتبط با ژاپن، در تصویر برند این شرکت استفاده می شود. علاوه بر این، اگر می خواهید یک لوگوی منحصر به فرد ایجاد کنید، مهم است که از رقبای خود کپی نکنید. این دقیقاً همان کاری است که تویوتا با انتخاب یک پالت رنگ بسیار متفاوت از رنگ های برندهای آمریکایی انجام داد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تاریخچه شرکت غول خودرروسازی تویوتا را برای شما بازگو کنیم و لوگو تویوتا را با شما مورد بررسی قرار دادیم. امیدوار هستیم که داده هایی که در این مقاله جستوجو می کردید ررا پیدا کرده باشید. تیم لوگونشان مجموعه ای از طراحان تخصصی لوگو هستند که در تلاشند تا نام کسب وکار شما را برجسته تر کنند. کارفرماهای گرامی می توانند برای ثبت سفارش طراحی لوگو با ما در ارتباط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید