لوگونشان
مونوگرام چیست

مونوگرام چیست و چه کاربردی در طراحی لوگو دارد

جدول محتوا

مونوگرام یکی از قدیمی ترین خدمات طراحی لوگو میباشد، به طوری که اگر به چندین سال قبل برگردیم میتوانید نمونه هایی از آنها را به روی سنگ ها و سکه های بشر ببینید.

مونوگرام یکی از انواع لوگو میباشد که در تشکیل آن استفاده از حروف اول و یا دوم کلمات نقش بسیار مهم و اساسی را دارد.

 

در این مقاله به ببرسی طراحی لوگو مونوگرام میپردازیم و مزایا و معایب این لوگو را به شما مخاطبان لوگونشان و همچنین  به شما یاد میدهیم استفاده از لوگو مونوگرام چه زمانی کاربردی است.

معنی و مفهوم مونوگرام

مونوگرام در دنیای طراحی لوگو به زبان ساده به معنی در برگرفتن یک یا دو حرف از حروف یک برند یا یک شخص برای سفارش طراحی لوگو به عبارت دیگر طراح لوگو حرفه ای مونوگرام با استفاده از جلوه های بصری از حروف الفبا استفاده میکند و آنها را به شکل تزئیین شده به کار میبرد.

بسیاری از شرکت های بزرگ مانند ال جی ، والت دیزنی ، گپ ، اچ پی ، مکدونالت و… از این نوع طراحی برای برند خود استفاده کرده اند که نشان دهنده توجه بالا بین المللی به مونوگرام می باشد امری که در ایران تقریبا برعکس بوده و اقبال عمومی چندانی به مونوگرام نبوده و در چند سال اخیر طراحی مونوگرام رشد کرده است.

طراحی مونوگرام

در طراحی لوگو از مونوگرام های ساده استفاده کنیم یا پیچیده

طبیعتا طراحی مونوگرام ها از قوانین و استاندارد هایی پیروی میکند و اما اگر به 100 لوگو مونوگرامی برتر جهان نگاه کنیم متوجه میشویم که تمامی آنها از مونوگرام ساده استفاده کرده اند به طوری که سادگی لطمه ای به زیبایی طراحی لوگو وارد نکند.

تفاوت مونوگرام و لوگوتایپ در چیست؟

به زبان ساده لوگوتایپ یعنی بازی با حروف و کلمات اما مونوگرام جنبه های بصری و تصویری همراه با ترکیبی از حروف برند میباشد.

در مواقعی از کنار هم قرار گرفتن حروف میتوان اشکال و تصاویر گرافیکی و مفهومی مرتبط با فعالیت برند یا شرکت از دل حروف طراحی کرد که هر چقدر این تکنیکها قوی تر اجرا گردد ارزش و قدرت طراح و در نهایت برند، هویت بصری قدرتمندتری خواهد داشت. در مونوگرام این جنبه تصویری بیشتر نمایان است.

چه زمانی از طراحی مونوگرام در بیزینسمان استفاده کنیم

زمانی که نام بیزینستان بلند است

در صورتی که نام بیزینستان بلند باشد ترکیب نام بیرینس و طراحی لوگو نمیتواند آنچنان زیبا به نظر برسد، بابت همین موضوع معمولا از طراحی لوگو مونوگرام استفاده میکنند.

برای مثال برند London Symphony که در ادامه لوگو مونوگرام این برند را مشاهده میکنید.

زمانی که نام برند شما میتواند به یک کلمه اختصاری تبدیل شود

بررسی کنید ببینید میتوانید از نام برندتان کلمه اختصاری خلق کنید، این روش معمولا در سطح جهانی بسیار پرکاربرد است زیرا برند را به شکل اختصاری در قالب یک لوگو در ذهن مخاطبان جایگذاری میکنید.

برای مثال برند Minnesota Mining and Manufacturing که در ادامه لوگو این برند را مشاهده میکنید.

لوگو Minnesota Mining and Manufacturing

زمانی که یک کسب و کار خانوادگی دارید

این روش بسیار مناسب کسب و کارهایی هستند که ریشه خانوادگی دارند به عنوام مثال برند Louis Vuitton که در حوزه مد فعالیت دارد در ادامه لوگو مونوگرام این برند را مشاهده میکنیم.

زمانی که تجارتی در سطح بین المللی دارید

به سبب این که طراحی لوگو مونوگرام طوری است که در ذهن و یاد مخاطب باقی میماند اگر کسب و کار شما در سطح جهانی فعالیت میکند پیشنهاد میکنیم از این لوگو برای برندتان استفاده کنید برای مثال برند جنرال الکتریک را شاید افراد کمی بشناسند اما لوگو این برند در ذهن اکثر افراد باقی مانده است.

ویژگی های مونوگرام

مزایای استفاده از مونوگرام

با استفاده از این روش میتوانید سبک خود را خلق کنید زیرا طراح آرم و لوگو برای طراحی لوگو مونوگرام بسیار دست بازی دارد تا انجایی که اگر دو برند با اسم های مشابه وجود داشته باشد میتواند دو لوگو متفاوت ایجاد کند.

مقیاس استفاده از این روش بسیار منعطف است تا جایی که اگر بخواهید از این لوگو در دستگاه های مختلف استفاده کنید بدون تغیر در ابعاد میتوان این لوگو را به راحتی پیاده‌سازی کرد.

قابلیت آگاهی‌رسانی دارند و به دلیل اینکه تنها با چند حرف و به سادگی خودش را معرفی می‌کند به نسبت لوگوهای پیچیده، بیشتر در خاطر می‌ماند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید