لوگونشان
انواع لوگو

انواع لوگو + معرفی 8 سبک لوگو

جدول محتوا

انواع لوگو چیست؟ اگر بهترین طراح لوگو به ما یک نوع طراحی خاص را پیشنهاد داد از کجا متوجه منظور او شویم؟ چه نوع طراحی لوگو مناسب کسب و کار شماست؟

با لوگو نشان همراه باشید تا درباره سوالاتی که در بالا به آنها اشاره شد پاسخ درست و قطعی بگیرید.

همان طور که میدانید طراحی لوگو 40 درصد برندینگ یک کسب و کار را انجام میدهد و سفارش طراحی لوگو یکی از مهم ترین و ضروری ترین کار ها برای شروع یک کسب و کار است.

لوگو ها به منظور افزایش درآمد یک کسب و کار طراحی میشوند به این منظور که مخاطبان بتوانند در عین سادگی با کسب و کار شما ارتباط برقرار کنند، و پیام  برندتان را به آنها منتقل کنند.

همه لوگو ها و برند های اطراف ما از یک نوع استاندارد  برخورد هستند لوگو نشان شما را در این مقاله به بررسی انواع لوگو و 8 سبک بروز طراحی لوگو آشنا میکند.

اهمیت شناسایی انواع لوگو

همانطور که در مقاله چرا طراحی لوگو برای شد کسب و کار مهم است گفته شد، طراحی لوگو یکی از عوامل بسیار مهم در برندینگ یک کسب و کار است، یک لوگو حرفه ای باید به صورتی طراحی شود که در راستای افزایش درآمد یک کسب و کار باشد.

بزرگ‌ترین مسئله ای که در فرایند خدمات طراحی لوگو ذهن کارفرما و طراح لوگو حرفه ای را به خود مشغول میکند این است که کدام یک از انواع لوگو برای نوع کسب و کار مفید است.

هر طراح آرم و لوگو میتواند با استفاده از تجربیاتی که در سال های کاری به دست آورده است، نوآوری کند و سبک خود را به وجود بیاورد. طبق همین جمله میتوان گفت در دنیای طراحی لوگو هزاران سبک مختلف وجود دارد و اما نکته اصلی این است که انواع لوگو ها برگرفته از چند سبک جهانی هستند.

به طور کلی 9 سبک متفاوت در طراحی لوگو وجود دارد که ما در این مقاله آنها را به شما معرفی کرده و کاربردهای آنها را نیز به شما نشان می دهیم البته به همراه  مثال هایی از لوگوهای معروف در دنیا که بر پایه همان سبک طراحی شده اند و تاکنون جزو موفق ترین و با ارزشترین لوگو ها هستند.

شما به عنوان یک طراح آرم و لوگو و یا یک کارفرما باید انواع لوگو را بشناسید. به عنوان یک طراح باید در مرحله نیاز سنجی متوجه بشوید که باید از چه نوع سبک طراحی لوگو اقدام به طراحی کنید و یک لوگو حرفه ای خلق کنید.

انواع لوگو

در ادامه به شناخت انواع لوگو میپردازیم تا به شناختی کلی نسبت به انواع لوگو برسیم این نکته را در نظر داشته باشید که شناخت انواع لوگو دو نکاه بسیار مهم دارد.

1.اگر طراح آرم و لوگو هستید: اگر شما یک طراح لوگو هستید باید به خوبی انواع سبک های طراحی لوگو را بشناسید، این موضوع باعث می شود تا بتوانید به کارفرما اطلاعات دقیق تری بدهید و با خواسته او در روند طراحی لوگو بیشتر آشنا شوید. معمولا طراحانی که با انواع لوگو ها و سبک های آن آشنایی ندارند ، نمی توانند یک کار خوب و حرفه ای را به کارفرما تحویل دهند.

2.اگر کارفرما هستید: درصورتی که شما یک کارفرما هستید و قصد سفارش طراحی لوگو را دارید باید با انواع مختلف سبک لوگو آشنا باشید تا به سلیقه نهایی خود برسید.

لوگو مونوگرام

مونوگرام یا علائم اختصاری لوگو هایی هستند که بر پایه تایپوگرافی طراحی شده اند.

مونوگرام میتواند از حرف اول یا حروف اول یک شرکت یا واحد تجاری برگرفته باشد نکته اصلی طراحی لوگو مونوگرام این است کهلوگو باید در عین سادگی طراحی شود.

لوگو های مونوگرام اکثرا لوگو های خلاقانه هستند و دست طراح برای تولید و طراحی لوگو بسیار باز است. هیولت پاکارد (HP)، جنرال الکتریک، IBM، ناسا و مک دونالد نمونه لوگوهایی هستند که در سبک مونوگرام طراحی شده اند.

لوگو تایپوگرافی

لوگو تایپوگرافی یا لوگو نوشتاری یکی دیگر از سبک های لوگو میباشد که شباهت زیادی به لوگو مونوگرام دارد، این سبک از لوگو معمولا تحت قالب فونت ها طراحی میشود و بعضی از طراح های آرم و لوگو این نوع لوگو را در خارج از چارچوب فونت ها طراحی میکنند لازم به ذکر است که این نوع لوگو در بعضی از کشور ها به خصوص کشور ایران داری بازار بسیار خوبی است.

در طراحی لوگو تایپوگرافی، عمدتا تمرکز طراح بر روی نام کامل تجاری یک شرکت است. مبحث مهمی که در این سبک لازم به ذکر است، این است که طراح باید برای پیاده‌سازی این طرح به خوبی بر مسائل آناتومی حروف و بحث پیوستگی در طراحی لوگو مسلط باشد و حتی کالیگرافی مسلط باشد تا بتواند با یک هارمونی و هماهنگی درست و منسجم، لوگو را طراحی کند.

اینوع لوگو ها معمولا برای برند هایی که نام مختصر و متفاوتی دارند بسیار مناسب است، شما روزانه با این نوع لوگو ها  بسیار مواجه میشوید مثل لوگو گوگل یا کوکاکولا.

لوگو تایپوگرافی به لوگو تایپ هم شناخته میشود که لوگو نشان در مقاله لوگو تایپ چیست؟ به طور کامل آن را بررسی کرده است.

لوگو گوگل
لوگو کوکاکولا

لوگو تصویری

لوگو تصویری عمدتا بر پایه از تصاویر و آیکون ها و یا سمبل ها طراحی گرافیکی میشود.

سبکی که بیشتر شامل آیکون ها و یا شمایل گرافیکی است. این نوع لوگو ها انتخاب های بیشتری را در طراحی به کارفرما و طراح در جهت مفهوم سازی و زیباسازی لوگو می دهد. همواره تصاویر ابتدایی‌ترین و سریع ترین راه انتقال مفهوم از گذشته دور تا امروز بوده اند. پس تاثیر و ماندگاری لوگو تصویری بر روی ذهن مخاطب امری بدیهی و مسلم است.

به طور کلی این لوگو بوسیله اشکال، آیکون ها، طرح ها و رنگ های مختلف طراحی می شود که یک نماد بصری را برای کسب و کار شما خلق می کند. این نوع لوگو بسیار مناسب شرکت هایی است که می خواهند تصویری ماندگار از کسب و کار خود را روی ذهن مخاطب به یادگار بگذارند.

طراحی این نوع آرم آن هم به ساده‌ترین صورت و با مفهوم بالا، کار مشکلی در بین طراحان است که نیازمند دانشی جامع در زمینه های مختلف طراحی برای طراح است. لوگو های تصویری جزو رایج ترین لوگوهای موجود در دنیا هستند که به عنوان مثال می توان از لوگو شرکت های بنز، توییتر و اپل به عنوان لوگوهای طراحی شده در سبک تصویری نام برد.

لوگو بنز
لوگو اپل

لوگو انتزاعی

لوگو انتزاعی یک نوع خاص از لوگو های تصویری به حساب می آیند، به جای تصاویر قابل درک در لوگو تصویری، مانند سیب در لوگو اپل و پرنده در لوگو توییتر، از یک یا چند فرم و شکل انتزاعی استفاده می شود تا به وسیله آن، پیام کسب و کار شما به شکلی متفاوت و بعضا زیباتر به مشتری منتقل شود.

لوگوهای انتزاعی یا به ترجمه تحت اللفظی “لوگو چکیده” اجازه ایجاد یک تصویر واقع بینانه و زیبا و منحصر به فرد از برندتان را به شما خواهد داد. لوگو شرکت های آدیداس و پپسی جزو لوگوهاییی هستند که به سبک انتزاعی طراحی شده اند.

لوگو آدیداس
لوگو پپسی

لوگو مسکات

لوگو مسکات برگرفته از یک شخصیت است، شخصیتی که میتوان بیانگر برند و کسب کار شما باشد، این شخصیت میتواند یک اشیا باشد یا یک حیوان و یا یک انسان

یک شخصیت ساده و تصویر سازی شده که بسایر مناسب طراحی لوگو برای شرکت هایی است که به دنبال ایجاد یک فضای سالم برای کودکان و خانواده و حتی خارج از این چارچوب نیز هستند. لوگو های مسکات به علت سبک کارتونی و رنگارنگی که دارند، معمولا سرگرم‌کننده هستند. از لوگو KFC می توان به عنوان معروف ترین لوگو مسکات نام برد.البته لوگوهایی مانند چیتوز و چاکلز نمونه های ایرانی این سبک از طراحی لوگو هستند.

لوگو مسکات

لوگو ترکیبی

لوگو ترکیبی یا تلفیقی از ترکیب لوگوتایپ و لوگوی تصویری تشکیل میشود، معمولا این نوع لوگو ها زمان طراحی بیشتر نیاز دارند. انسجام و هارمونی در این لوگو ها بسیار حائز اهمیت هستند، به طوری که در این لوگو ها باید هرکدام از اجزا به طور جداگانه معنی و مفهوم برند را به صورت کاملا دقیق بیان کنند.

اجزای لوگو ترکیبی میتواند در کنار هم ،و یا بر روی هم قرار بگیرند. یکی از مزایای مثبت لوگو ترکیبی این است که شما میتوانید با ترکیب درست عکس و نوشته یک تصویر مجزا و کاملا گویا خلق کنید.

طراح آرم و لوگو که اقدام به طراحی لوگو ترکیبی میکند باید تجربه کاری بسیار زیادی داشته باشد.

کینگ برگر، چیپس دوریتس و لاکست مثال های برجسته از لوگو تلفیقی یا همان ترکیبی هستند.

انواع لوگو ترکیبی

لوگو امبلم

لوگو امبلم از یک نوشته یا فونت درون یک آیکون تشکیل شده است. این سبک از طراحی لوگو تصاویر و شما زیبای گرافیکی را برای کسب و کار شما ایجاد میکند. لوگو های امبلم به دلیل این که بسیار خاص هستند و کاربر محو این لوگو و راز و رمز های پشت لوگو میشود بسیار چشم نواز هستند.

لوگو های هارلی دیویدسون و لوگو استار باکس از جمله لوگو های امبلم هستند.

لوگو مینیمال

لوگو های مینیمال معمولا با حداقل ها مفهوم کسب و کار و برندتان را به مخاطبان انتقال میدهند.

امروزه طراحی مینیمال یکی از بهترین و ساده‌ترین روش ها برای طراحی لوگو میباشد. البته این نکته حائز اهمیت است که سادگی بیش از حد نباید به زیبایی لوگو آسیب بزند.

عمومیت داشتن بعضی از طرح ها در سبک مینیمال باعث ایجاد ضعف در این نوع طراحی شده است که ریسک انتخاب این سبک را بالا می برد اما نمایش هویت و ارزشهای کسب و کارتان به سریعترین شکل ممکن و ماندگاری بالا، از مزیت های طراحی لوگو به سبک مینیمال است.

می توان از لوگو نشنال جئوگرافیک به عنوان معروفترین لوگو مینیمال یاد کرد.

جمع‌بندی

حتما پس از مطالعه مقاله انواع لوگو شما دید صحیح تری نسبت به خدمات طراحی لوگو دارید، به صورت کلی پس از مطالعه این مقاله میتوانید نیاز کلی و اساسی خود را از سفارش طراحی لوگو متوجه شوید و با دیدی بهتر اقدام به طراحی لوگو نمایید.

قطعا انواع لوگو یاد شده در این مقاله برترین سبک های طراحی لوگو دنیا هستند و شما میتوانید به آنها اعتماد کنید و یک مدل از سبک های طراحی لوگو را برای کسب و کار خود انتخاب نمایید.

و اما این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که هیچ کس به جز یک طرح آرم و لوگو حرفه ای نمیتواند نظر درست و قطعی برای پروژه طراحی لوگو شما داشته باشد.

کارشناسان لوگو نشان آماده خدمت رسانی به شما مخاطبان عزیز هستند، در پایان نیز اگر این مقاله برای شما مفید بوده است و اگر سوالی در مورد انواع لوگو دارید میتوانید در بخش پرسش و پاسخ سؤال خود را از ما بپرسید.

 

سوالات متداول

ما در این مقاله به 8 سبک پایه طراحی لوگو جهانی پرداخته ایم، و سبک های دیگر از تلفیق همین 8 سبک به وجود آمده اند.

شناخت انواع لوگو و سبک های آن به شما کمک میکند که سفارش طراحی لوگو بهتری داشته باشید.

این بحث کاملا سلیقه ای است و هرکس با توجه به سلیقه خود میتواند اقدام به طراحی لوگو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طراحی

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید

شروع سفارش

برای اطلاع از هزینه طراحی لوگو و نحوه شروع سفارش لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا پیغام واتساپ ارسال کنید